logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Secesyjny detal w modernistycznej kamienicy




Rozpoczął się remont kamienicy przy ul. I. Paderewskiego 21. Cała pierzeja tej ulicy zachwyca różnorodnością brył budynków przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych proporcji zabudowy. Coraz więcej z nich staje się znów wizytówką bydgoskiego Śródmieścia.


Modernistyczna kamienica z secesyjnym detalem liczy trzy kondygnacje i użytkowe poddasze. Jest nieco smuklejsza od sąsiednich budynków. Wzniesiono ją około 1910 roku. Od początku pełniła funkcję mieszkalną. Charakterystycznym elementem jest ryzalit w środkowej części od strony frontu, zwieńczony tarasem. W tej części budynku znajduje się również lukarna z okrągłym okienkiem na samym szczycie. Wejście ulokowano w północnej części frontowej elewacji. Nad drzwiami znajduje się naświetle przedzielone słupkami. Elewacja zdobiona jest między innymi kartuszami z motywami roślinnymi. Remont pozwoli jeszcze bardziej docenić piękno tego wiekowego obiektu.

Ulica Paderewskiego została wytyczona z początkiem XX wieku. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy. Znajdziemy tam wiele wartościowych obiektów wzniesionych m.in. w duchu bydgoskiej secesji.

Warto podkreślić, że całe założenie pomiędzy dzisiejszym parkiem J. Kochanowskiego i ul. K. Chodkiewicza to część przemyślanego projektu urbanistycznego. Tej części miasta od początku planowano nadać charakter miasta-ogrodu. Urbaniści na nowym obszarze miasta zadbali o parki, skwery i przemyślaną lokalizację zabudowy mieszkaniowej oraz obiektów użyteczności publicznej.

 Szereg kamienic przy ul. I. Paderewskiego zostało już wyremontowanych. Ostatnio m.in. narożna kamienica przy skrzyżowaniu z ul. A. Mickiewicza. Ten budynek zyskał tytuł jednej z najpiękniej odnowionych fasad w Polsce. Więcej informacji o tym budynku znajduje się TUTAJ. Ulica został w ostatnich latach wydłużona, by skomunikować wznoszony obecnie kampus Akademii Muzycznej ze Śródmieściem.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Starego Miasta i Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów oraz rewitalizacje parków. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.