logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Secesja z ulicy Toruńskiej w remoncie




Rozpoczął się remont kamienicy przy ul. Toruńskiej 84. To jeden z nielicznych secesyjnych budynków z wieloma secesyjnymi elementami zachowany w tak dobrym stanie w tej części Bydgoszczy. Po zakończeniu prac ma odzyskać blask.


Budynek wzniesiono w 1910 roku na planie zbliżonym do prostokąta. Był początkowo własnością mistrza murarskiego Emila Heidemanna. Cześć wschodnia w partii poddasza zwieńczona jest szczytem. W osi budynku umieszczono portal wejściowy.  Nad nim na wysokości II i III kondygnacji umieszczono eleganckie balkony z kutymi balustradami o secesyjnych motywach. Ten styl zdradzają również zróżnicowane okna oraz oryginalnie zdobiona elewacja z roślinnymi płaskorzeźbami na szczycie. Warto również zwrócić uwagę na oryginalny kształt zakrzywionych drzwi z owalnym naświetlem oraz  jedną z lukarn dachowych zwieńczoną sterczyną.

Remont zleciła wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez ADM. Obejmuje on odnowienie elewacji frontowej. Zakończenie prac planowane jest przed wakacjami. Pochłoną one około 120 tysięcy złotych. 

Trochę historii

Ulica Toruńska to najdłuższa bydgoska ulica. Ma długość ponad 11 kilometrów. Była początkowo głównym ciągiem łączącym Bydgoszcz z Toruniem i Solcem Kujawskim. Do 1920 roku granica miasta przecinała ją na wysokości parku Centralnego. Ulokowano przy niej między innymi strzelnicę (budynek dzisiejszej Adrii, do którego w 1898 doprowadzono linię tramwajową), pralnię garnizonową (zaadaptowaną na lofty). Na Wzgórzu przy remontowanej obecnie kamienicy w latach 1905-13 wzniesiono natomiast 25-metrową wieżę Bismarcka, którą wysadzono w powietrze w 1928 roku. Obecnie w jej miejscu znajduje się Cmentarz Bohaterów. 

W 1953 roku wzdłuż ul. Toruńskiej wybudowano natomiast linię tramwajową Brda, która połączyła centrum z Łęgnowem, Kapuściskami i Glinkami. W latach 2019-20 wyremontowany został odcinek tej ulicy od ronda Toruńskiego do Adrii. 

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.