logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Sąsiad Cię truje? Reaguj!
Od początku sezonu grzewczego specjalna komórka w Straży Miejskiej walczy z trucicielami, którzy spalają śmieci w piecach. W ciągu 2 miesięcy SM przeprowadziła ponad 260 kontroli. Przypominamy, że za spalanie śmieci grożą mandaty. Ale przede wszystkim – spalając śmieci, szkodzimy sobie i środowisku.


Bydgoska Straż Miejska dysponuje specjalną komórką, która walczy z trucicielami spalającymi śmieci w piecach. Strażnicy przeprowadzają kontrole w miejscach wskazywanych przez mieszkańców, których zdrowie i życie jest zagrożone z powodu bardzo złej jakości powietrza. Większość zgłoszeń, dotyczy domków jednorodzinnych i kamienic. Jednak zdarzają się zgłoszenia dotyczące także innych podmiotów, m.in. warsztatów samochodowych.

Domowy piec to nie spalarnia śmieci
W październiku i listopadzie br. Straż Miejska przeprowadziła 268 kontroli. Okazuje się, że nadal spalane są w piecach odpady komunalne – tekstylia, meble, panele podłogowe. Na podstawie ujawnionych wykroczeń strażnicy nałożyli 34 mandaty karne w wysokości 7,7 tys. zł. - Za wykroczenie polegające na spalaniu odpadów można nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł. Natomiast w przypadku skierowania wniosku o ukaranie, sąd może nałożyć grzywnę do 5 000 zł. Ponad 90% spalanych odpadów stanowią pocięte fragmenty starych mebli – informuje Arkadiusz Bereszyński, kierownik Zespołu Kontroli i Analiz Straży Miejskiej.

Sąsiad Cię truje? Reaguj
Zachęcamy mieszkańców, żeby nie wahali się, tylko od razu zgłaszali Straży Miejskiej podejrzenia, że ktoś pali w piecu śmieciami. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu 986. Posiadacze miejskiej aplikacji Dbamy o Bydgoszcz mogą zgłosić fakt spalania odpadów w swoim telefonie. W domowych piecach nie ma instalacji oczyszczających, więc jeśli ktoś spala w nich śmieci, takie jak plastikowe butelki, materiały z PCV, buty, odzież powoduje, że do powietrza trafiają bardzo niebezpieczne związki chemiczne. Nawet ten kto pali śmieci i pochyla się nad piecem, już może te niebezpieczne związki wdychać. Pamiętajmy, że spalając śmieci (szczególnie tworzywa sztuczne, gumę, meble itp.) narażamy nie tylko własne zdrowie ale również zdrowie swojej rodziny i sąsiadów.