Samorządowe inwestycje w Opławcu

Trwa modernizacja ważnych budynków użyteczności publicznej w Opławcu. Przedszkole przy ul. Opławiec 157 przechodzi kompleksową termomodernizację. Samorząd województwa rozbudowuje natomiast Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego.

Budynek przedszkola modernizujemy w ramach naszego programu „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Umowę z wykonawcą podpisaliśmy z początkiem roku. Teraz trwają już zaawansowane prace.

Nowoczesne rozwiązania i historyczny wygląd

Inwestycja polega na gruntownej termomodernizacji oraz przebudowie budynku i infrastruktury, mając na celu dostosowanie go do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Likwidujemy również bariery architektoniczne i przywrócimy elewacji dawny blask. By zachować oryginalny wygląd zaprojektowano ocieplenie ścian od wewnątrz. Nowa stolarka utrzymana będzie w oliwkowym kolorze.  Zachowana zostanie też od zewnątrz oryginalna kolorystyka cegieł. W zakres zadania wchodzą również między innymi remont dachu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymiana obróbek blacharskich i wymiana wraz dociepleniem podłóg. Ważnym elementem zadania jest budowa nowego podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowych chodników wokół obiektu. Wyremontowana i przebudowana  zostanie również część pomieszczeń, by stały się bardziej funkcjonalne.

Budynek ogrzewany będzie pompą ciepła. Na działce zbudowana została już również instalacja fotowoltaiczna. Budynek zyskuje nową instalację wodno-kanalizacyjną oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Cała inwestycja zakończy się na początku przyszłego roku. Pochłonie 2,2 mln zł.

Wykształcą mistrzów w swoim fachu

Kosztem ponad 11 mln zł rozbudowane jest również Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego. W budynku przy ul. Rajskiej powstaje 6 nowych pracowni nauki zawodu dla przyszłych kucharzy, cukierników, piekarzy, przetwórców mięsa, fryzjerów i elektryków. Gmach rozbudowywany jest o zupełnie nową część. Kończą się prace nad konstrukcją nowego skrzydła. W kolejnym etapie pracownie zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 2 milionów złotych. W salach pojawią się komputery stacjonarne i drukarki. Uczniowie korzystać będą z narzędzi i sprzętu, z którym będą mieli do czynienia w zakładach pracy. W ramach tej inwestycji rozbudowany zostanie też internat mieszczący się przy ul. Opławiec 160. Istniejący charakterystyczny gmach przejdzie remont. Dodatkowo w tej lokalizacji powstanie jeszcze jeden budynek, w którym będzie mogło nocować dodatkowe 90 osób. Na zewnątrz planowane jest dobudowanie m.in. boiska i siłowni plenerowej.
Inwestycja pozwoli rozszerzyć ofertę edukacyjną placówki, z której korzystać będą nie tylko uczniowie zawodówek, ale też dorośli chcący zdobyć nowe lub dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Jej zakończenie planowane jest w przyszłym roku. Unijne dofinansowanie to ponad 4,4 mln zł.

Trochę historii

Zabudowania współczesnego internatu pochodzą z 1908 roku.  Pierwotnie należały do spółki  Wasserkraftanlage und Carbidfabrik Mühlthal (Elektrownia Wodna i Fabryka Karbidu w Smukale). Pełniły funkcję hal fabrycznych. Po odzyskaniu niepodległości nieruchomość trafiła do firmy  "Karbid Wielkopolski", a później do Zakładu Sieci Energetycznej. Na cele edukacyjne gmach został zaadaptowany w 1956 roku.

Wieś Opławiec włączona w granice miasta w dwóch etapach w 1954(część południową) i w 1961 roku (część północną wraz z Janowem). Smukałę Dolną natomiast przyłączono w 1977 roku.

Stare fotografie: oodz.bydgoszcz.pl