Przed nami wielkie święto muzyki!

Ponad 20 gości na 4 scenach, 7 dni niezapomnianych wrażeń - w najbliższą niedzielę, 2 czerwca br. startuje w Bydgoszczy 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone perkusistom i pasjonatom rytmu potrwa do 8 czerwca. Wystąpią m.in. Al Mi Meola Acustic Trio, Gogo Penguin, Michał Urbaniak z zespołem Organator, BiSZ, Łona i Morcheeba. Na część koncertów bilety nadal można kupić.

- Już 2. czerwca w Bydgoszczy wystartuje 17. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION! Przed nami tydzień pełen rytmu, muzyki i zabawy. W tym roku zagrają dla Was: Al Di Meola Acoustic Trio, Morcheeba, GoGo Penguin, Manu Delago feat. Douglas Dare, Jonathan Muffett w brawurowym Drum Show, Senri Kawaguchi feat. Felix Jazz Orchestra, Michał Urbaniak - Organator, Łona x Konieczny x Krupa, Bisz / Kosa Liveband. W finale ostatniego plenerowego dnia Festiwalu zapraszamy na wyjątkowy koncert orkiestry z Austrii, która działa od 25 lat - The Vegetable Orchestra grającej na instrumentach zrobionych z warzyw. To nie zabawa ale poważna muzyka, zespól gra na całym świecie. Te koncerty to pokazaniem siły kreatywności. Tegoroczną edycję zakończy koncert zespołu Morcheeba.
Podczas Festiwalu nie zabraknie warsztatów, w tym Międzynarodowego Forum Perkusyjnego pod wodzą Piotra Biskupskiego, Cezarego Konrada, Michała Dąbrówki oraz Dano Šoltisa. Tajniki gry na bębnach obręczowych przybliży Jacek Żelazek
– zapowiada Marek Maciejewski, dyrektor Festiwalu.

- Spotykamy się przed imprezą, dzięki której Bydgoszcz na najbliższe dni stanie się miastem rytmu i muzyki perkusyjnej. Tegoroczna edycja jest już siedemnasta. Cieszę się, że Festiwal się rozwija ściągając do miasta znakomitych artystów i fanów muzyki perkusyjnej. Bydgoszcz jest Miastem Muzyki Kreatywnej UNESCO – byliśmy i jesteśmy silni w tej dziedzinie. Zawsze marzyłem, żeby w przestrzeni miasta było jak najwięcej muzyki bo dzięki temu bydgoszczanki i bydgoszczanie ale też nasi goście mają na wyciągnięcie ręki muzykę w najlepszym wydaniu – mówił podczas konferencji zapowiadającej Drums Fusion 2024 Prezydent Rafał Bruski.

Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION powstał z inspiracji perkusistami tworzącymi żywą, muzyczną tkankę miasta Bydgoszczy – dedykowany dla nich wszystkich, kreujących odważnie trendy w muzyce i zdobywających uznanie na świecie w każdym z muzycznych gatunków – od klasyki, poprzez jazz, rock, hip - hop aż po surową alternatywę. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2007 roku. Od tego czasu gościliśmy w Bydgoszczy przeszło 70. perkusistów, w tym także międzynarodowe ikony światowej muzyki m.in.: Cindy Blackman – Santana (Carlos Santana, Lenny Kravitz), Dave Lombardo (Slayer), Jojo Mayer, Stewart Copeland (The Police), Therry Bozzio (Frank Zappa), Benny Greb, Manu Katche (Sting), Trilok Gurtu (Jan Garbarek), Ian Paice (Deep Purple), John Beck, Tomasz Łosowski, Piotr Biskupski, Marcin Jahr, Łukasz Żyta, Pete Locket, David Friedman, Nippy Noya, Bernard Maseli, Zohar Fresco i inni.

- W trakcie Festiwalu pokażemy pierwszą odsłonę projektu edukacyjnego „Smyka do smyczka”, który jest częścią programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO. Ten projekt ma realizować takie elementy jak powszechna edukacja muzyczna, zwrócenie uwagi na ekologię, zrównoważony rozwój. Program składa się z 10 bloków, pierwszą odsłoną będzie koncert Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej. Orkiestra grając na instrumentach z pozornie niepotrzebnych rzeczy już stała się inspiracją dla innych orkiestr. Pałac Młodzieży zaprosił do współpracy 9 bydgoskich szkół, przedszkole i MKD nr 2 – 200 dzieci pod batutą Roberta Robaszkiewicza przygotowała aranżacje kilku regionalnych przyśpiewek. Obie orkiestry wspólnie pokażą, jaka jest siła muzyki kreatywności i współpracy. A przecież o to chodzi w UNESCO – mówi Anna Tarnowska, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury ds. UNESCO.

Tegoroczna edycja potrwa od 2 do 8 czerwca br. Festiwal rozpocznie się w Operze Nova uroczystą gala połączoną z wręczeniem nagród. Po części oficjalnej czeka nas pierwszy koncert - zagra Al Di Meola Acoustic Trio.
W sumie festiwal odbywać się będzie na 4 scenach, wystąpi ponad 20 gości, wśród nich m.in.: Jonathan "Sugarfoot" Moffett, Frank Parker, Sergio Martinez, Jaega McKenna-Gordon, Jon Scott, czy Manu Delago.
W środę, 5 czerwca o godz. 18 dla bydgoszczan zagra Big Bike Orchestra, a trzy dni później (8.06) na pl. Teatralnym, ul. Mostowej i Barce Lemara staną Strefy Dobrej Energii, Animacji, Edukacji oraz Konkursów i Pokazów.
Oprócz koncertów zaplanowano również wydarzenia towarzyszące m.in. Targi Producentów Muzycznych (3-7 czerwca).

Pełen program dostępny jest TUTAJ.