logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Program Rezydencji Artystycznych 2024
Galeria Miejska bwa zaprasza artystów, kuratorów i twórców do Programu Rezydencji Artystycznych 2024. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 stycznia 2024 r.


Program Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy ma charakter międzynarodowy i skierowany jest do artystek i artystów polskich i zagranicznych, którzy w sposób eksperymentalny i nowatorski gotowi są podjąć tematykę wielokulturowości Bydgoszczy. Interesuje nas miasto jako tekst kultury. Ciekawią nas relacje między funkcją symboliczną i estetyczną miasta. Ponieważ ważne są dla nas relacje z odbiorcami, interesują nas projekty o potencjale edukacyjnym, pozwalające na kontakt lub nawet bezpośrednie działanie z twórczyniami i twórcami.

Dla kogo?
Dla artystek i artystów, twórczyń i twórców, kuratorek i kuratorów z różnych dziedzin, takich jak: sztuki wizualne, choreografia, performance, taniec, muzyka, sound art, słuchowiska, artystyczne formy radiowe (lub sztuka radiowa), pisanie, literatura, architektura, urbanistyka, film, formy interdyscyplinarne.
Czas trwania pobytu w Bydgoszczy: 3 tygodnie (od marca 2024r.).

Autorce/autorowi wybranego projektu Galeria gwarantuje:

 • – przestrzeń do pracy i spotkań z publicznością (przestrzeń Galerii przy ulicy Gdańskiej 20 w Bydgoszczy na parterze, godziny pracy do uzgodnienia – plan w załączniku u dołu strony)
 • zakwaterowanie
 • honorarium
 • budżet na spotkania z publicznością oraz realizację wydarzenia finalnego
 • pracę/konsultacje z grupą kuratorów
 • pomoc w szukaniu informacji o lokalnych zasobach
 • prezentację pracy – poszukujemy nowych modeli prezentacji i uzgadniamy to każdorazowo na podstawie konkretnego przypadku; możliwe jest też włączenie prezentacji w ramy lokalnych wystaw lub festiwali
 • współpracę ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi wspólnotami oraz środowiskiem artystycznym i kreatywnym.

W ramach programu organizatorzy oczekują:

 • stworzenia i realizacji artystycznego wydarzenia finalnego w czasie od marca 2024 do kwietnia 2024, w trakcie 3-tygodniowego pobytu twórczego w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy przy Gdańskiej 20, który może się odbyć w jednym z dwóch terminów:
 • a) 3 tygodnie: od 26 marca 2024r. do 17 kwietnia 2024r.
 • b) 2 tygodnie + 1 tydzień: od 12 marca do 26 marca 2024r. i od 10 kwietnia do 17 kwietnia 2024r.

Wybierzemy jeden projekt, który jest najciekawszy i możliwy do realizacji w warunkach technicznych Galerii.

Warto wiedzieć:
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy istnieje od 1949 roku (działający od 1946 roku w Pomorskim Domu Sztuki salon wystawienniczy 1 sierpnia 1949 roku stał się Oddziałem Centralnego Biura Wystaw Artystycznych z siedzibą w Warszawie). Obecny budynek Galerii przy ul. Gdańskiej 20 powstał w 1970 roku według projektu Tadeusza Czerniawskiego i Zdzisława Kostrzewy. Do jego budowy i otwarcia przyczynił się Andrzej Szwalbe – polski działacz społeczny i kulturalny, organizator życia muzycznego w Bydgoszczy.
Druga siedziba Galerii mieści się przy ul. Gdańskiej 3, w miejscu dawnego Małego Salonu Sztuki (1973-1989) i działającej od 1990 roku prywatnej Galerii Kantorek (włączonej w 2008 w strukturę Galerii Miejskiej bwa).
W Galerii Miejskiej bwa prezentowane są wszystkie dyscypliny sztuki współczesnej autorek/autorów środowiska bydgoskiego, z kraju oraz z zagranicy. Organizowane są wystawy problemowe oraz prezentacje indywidualne twórczyń/twórców, z uwzględnieniem projektów site-specific (powstających w ramach Programu Rezydencji Artystycznych), pokazów wideo, performance. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci w bydgoskim bwa pojawiały się prace zarówno znanych artystek/artystów zagranicznych (Dali, Fleischer, Picasso, Warhol, Lindholm), jak i polskich (Szapocznikow, Abakanowicz, Kantor, Beksiński, Baumgart, Topor, Baj, Rajkowska). Galeria organizowała także wystawy zbiorowe (Temat muzyczny w polskiej plastyce współczesnej, Sztuka Faktu, CHINaRT, Nowe Tendencje w Malarstwie Polskim, Dotyk, Realizm. Dwa Spojrzenia, Nietota, Herbarium, Ciężkie Czasy). Wśród projektów poświęconych lokalnemu środowisku pojawiały się dziesiątki wystaw indywidualnych (ostatnio – Ewa Miller, Marek Noniewicz, Stanisław Stasiulewicz) oraz konkursy (Biennale Sztuki Bydgoskiej, Polygonum). Galeria organizuje również liczne wykłady o sztuce, pokazy filmów, koncerty, panele dyskusyjne oraz warsztaty.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.