logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Z widokami na Brdę
Zapraszamy na kolejny weekendowy spacer. Tym razem zachęcamy, by wybrać się na północ Bydgoszczy i zobaczyć urokliwe miejsca na Piaskach i w Smukale.


Nasz spacer rozpoczynamy na Piaskach, na przystanku Smukalska-Błądzimska. Stamtąd kierujemy się na ulicę Obrońców Tobruku, gdzie dzięki głosom mieszkańców oddanym w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, powstał punkt widokowy z panoramą zachodniej części miasta. Przez lunetę obserwacyjną o średnicy obiektywu 100 mm zobaczyć można m.in. Okole, Błonie, Miedzyń, Czyżkówko i centrum Bydgoszczy.

Po drodze, przy ul. Mochelskiej w sąsiedztwie boiska sportowego można skorzystać z kilku atrakcji dla najmłodszych oraz przyrządów do kalisteniki.


W stronę Smukały idziemy nową ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Smukalskiej. Warto po drodze skręcić w lewo i odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.


Przemieszczając się dalej w stronę Smukały można zatrzymać na piknik w specjalnie stworzonym do tego miejscu tuż przy ścieżce rowerowej przy ulicy Smukalskiej.Ulicami Agrestową (lub Kaktusową), Bananową dojdziemy do malowniczo położonej drewnianej kładki nad Brdą łączącej Smukałę z Opławcem. Wiodą przez nią aż trzy szlaki turystyczne.Po powrocie na ulicę Smukalską przemieszczamy się pod adres Smukalska 177. Tam właśnie znajduje się wodny orlik. Po uprzednim umówieniu terminu  bezpłatnie można wypożyczyć kajaki, lub rowery wodne i pływać nimi po urokliwym Zalewie Smukalskim.

Cofając się ulicą Smukalską w stronę os. Piaski należy skręcić na most prowadzący w stronę Opławca. Zaraz za nim po lewej stronie znajduje się Park im. Karola Wojtyły.Praktyczne informacje:


•    Jak dojechać? - Linia autobusowa nr 54 (kursuje z os. Błonie poprzez centrum miasta na os. Piaski, cześć autobusów dojeżdża do pętli w Smukale)

•    Długość trasy - ok. 7,5 km

•    Czas spaceru - ok. 2 godz.

•    Punkty gastronomiczne – osiedlowy sklep na Piaskach oraz w Opławcu

•    Wypożyczalnia sprzętu wodnego - Sprawdź TUTAJ.