Pomysł na weekendowy spacer. Przez wzgórze i dolinę

W najbliższy weekend zachęcamy do spaceru w samym centrum miasta. Na początku będzie nieco wspinania, ale widoki nam to wynagrodzą.

Nasz kolejny weekendowy spacer rozpoczynamy przy pomniku założyciela Bydgoszczy króla Kazimierza Wielkiego. To właśnie on 19 kwietnia 1346 roku lokował miasto Bydgoszcz na prawie magdeburskim. Odsłonięty w 2006 roku pomnik szybko stał się jednym z symboli miasta.

Po pożegnaniu się z królem przechodzimy przez ulicę Wały Jagiellońskie, mijamy piękny, zabytkowy gmach sądu. Wzniesiony w latach 1903-1906 budynek do 1918 r. był siedzibą Pruskiego Królewskiego Sądu Rejonowego i Okręgowego. Po powrocie Bydgoszczy do Polski mieścił się tam Sąd Grodzki, a obecnie Sąd Okręgowy.
Po Nowym Rynku  rozpoczynamy najtrudniejszą część spaceru, a więc wejście po schodach na Szwederowo.

Na tych, którzy dotrą na szczyt czekać będzie nagroda. Zobaczą piękną panoramę miasta.

Następnie przechodzimy aleją Górską i ul. Terasy w stronę ul. Nowodworskiej. Po drodze mijamy wybudowany w 1916 roku budynek II Liceum Ogólnokształcącego.

Ulicą Nowodworską przechodzimy do parku Dąbrowskiego. Założono go w 1832 roku z inicjatywy prezydenta regencji bydgoskiej Carla von Wissmanna.
Nasz spacer po parku rozpocznijmy od obejrzenia obelisku upamiętniającego wydarzenia z 18 listopada 1956 roku. Właśnie wtedy mieszkańcy w spontanicznej manifestacji spalili maszt radiostacji zagłuszającej.

Kilkadziesiąt metrów dalej stoi wybudowana w 1900 roku Wieża Ciśnień. W jej środku znajduje się muzeum historii bydgoskich wodociągów.

Chętni po pokonaniu kilkudziesięciu schodów mogą wejść do galerii obserwacyjnej na szczycie wieży. Rozciąga się tam piękny widok na Stare Miasto.

Po opuszczeniu wieży udajemy się pod pomnik patrona parku generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Dojdziemy tam poprzez zrewitalizowane  zielone parkowe ścieżki.

Wyruszamy dalej ulicą Dąbrowskiego w kierunku kultowej na Szwederowie ulicy Orlej. Po drodze miniemy szkołę przy ul. Dąbrowskiego, na dziedzińcu której stoi dąb posadzony 1897 roku z okazji setnej rocznicy urodzin cesarza niemieckiego Wilhelma I.

Ulicą Orlą dojdziemy do Doliny Pięciu Stawów. W 1541 roku po zniszczeniu pierwszych miejskich wodociągów, to właśnie woda pitna dla miasta pobierana była ze stawów na bydgoskim Szwederowie. Dzisiaj Dolina Pięciu Stawów to zadbany obszar parkowy. Znajdują się tam alejki, a także miejsca dla rekreacji.

Praktyczne informacje:
Jak dojechać: na Nowy Rynek dojechać można autobusami linii 51, 52, 55, 56, 58, 59, 60. Po zakończeniu spaceru przechodzimy na Plac Poznański, skąd kursują autobusy linii: 51, 52, 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 79. Rozkład jazdy dostępny TUTAJ.
Długość trasy: ok. 3 km.
Czas spaceru: ok. 1,5 godz. (w przypadku zwiedzania Wieży Ciśnień ten czas może się wydłużyć).
Punkty gastronomiczne: sklepy osiedlowe na os. Szwederwowo, pizzeria przy ul. Nowodworskiej
Godziny otwarcia wieży Ciśnień: poniedziałek - piątek w godz. 11-16, w sobotę 10-21, w niedzielę 10-20.
Cennik biletów i dodatkowe informacje: 5 zł (ulgowy), 10 zł (normalny), 20 zł (rodzinny).