logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Malownicze Janowo
W letnie weekendy będziemy polecać ciekawe trasy spacerowe w mieście i najbliższych okolicach. Bydgoszcz jest pełna nieoczywistych miejsc, które warto zobaczyć. W najbliższy weekend polecamy 6-kilometrową trasę po Janowie i Opławcu.


Trasę warto rozpocząć od dawnych zabudowań fabryki karbidu z elektrownią. Dziś mieści się tam internat Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego. 

Kierując się dalej na północ ulicą Opławiec, dotrzemy do ścieżki prowadzącej wzdłuż Zalewu Smukalskiego. Z jego skarp rozpościerają się widoki na zbiornik wodny otoczony sosnowymi lasami.

Nad Zalewem Smukalskim znajduje się jedna z piękniejszych piaszczystych plaż nad Brdą.

Ulicą Biwakową dotrzemy do Janowa, które jest największym skupiskiem ogrodów działkowych. Przy ulicy rośnie pomnikowy dąb św. Jana, a nad samą Brdą Magda.

Na „górny taras” Janowa prowadzi ul. Relaksowa biegnąca częściowo w wąwozie. Warto wejść na jego zbocza, z których rozpościera się malowniczy widok.

Wzdłuż części ul. St. Meysnera biegnie wąwóz. To pozostałość po linii wąskotorowej, która łączyła Bydgoszcz z Koronowem. W wielu miejscach przebieg wąskotorówki został oznaczony tablicami.

Na końcu trasy znajduje się zespół budynków Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii. To dawne sanatorium. Część obiektów zostanie w najbliższych latach odrestaurowana i zmodernizowana.


 
Praktyczne informacje: