Plac zabaw dla każdego

Zlecamy budowę nowego miejsca rekreacji na osiedlu Tatrzańskim. Przy ul. M. Zaruskiego powstanie plac zabaw dla wszystkich mieszkańców: najmłodszych i seniorów, sprawnych i osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie nowych drzew. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Nowe miejsce rekreacji powstanie na pustej parceli w sąsiedztwie wybudowanego niedawno bloku BTBS. Projekt zakłada powstanie kilku stref przeznaczonych dla różnych grup użytkowników. Od strony ulicy M. Zaruskiego przewidziano strefę dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Zamontowany tam zostanie kosz oraz stół do gry w piłkarzyki. W tej części placu przewidziano też parking dla rowerów.

Bliżej bloku zlokalizowana będzie strefa sportowa z boiskiem o wymiarach 8x13m wyposażonym w bramki, kosz i ławki. Ta część zabezpieczona będzie też piłkochwytem. Za boiskiem zaplanowano strefę dla dzieci od lat 3 do 14. Znajdą się w niej karuzela, huśtawki, zestaw zabawowy, piaskownica i zjazd linowy. Przy wejściu na teren funkcjonować ma strefa dla maluchów z zabawowym zestawem i domkiem. Stylistyka i malowanie urządzeń (palmy, zwierzęta)  mają przywoływać skojarzenia z dżunglą. Przez środek wytyczona zostanie alejka, przy której ustawimy ławki oraz huśtawkę z pergolą dla seniorów. Część urządzeń w strefach dla dzieci będzie dostosowana do potrzeb najmłodszych z niepełnosprawnościami. Przestrzeń placu wypełnią nasadzenia nowych drzew: 4 kasztanowców i 4 ozdobnych klonów o bordowych liściach, tablice z regulaminem, kosze na śmieci i nowe trawniki. Teren będzie ogrodzony panelami.

Trwa przetarg na realizację prac budowlanych. Po podpisaniu umowy zajmą one około 7 miesięcy. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Wcześniej duży plac zabaw z różnymi strefami do rekreacji wybudowaliśmy m.in. w Nowym Fordonie u podnóża Góry Szybowników. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miejsc do zabawy w Fordonie. Mniejsze place zabaw powstały na osiedlach Tatrzańskim, Niepodległości, Nad Wisłą oraz w Starym Fordonie.

Warto wiedzieć

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2024 roku 16 mln zł. 30 czerwca zakończyło się zgłaszanie projektów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Zgłoszono ponad 900 zadań. To rekord w historii tego programu. Więcej informacji znajduje się TUTAJ. Głosowanie rozpocznie się 4 listopada.