Plac Kościeleckich po rewitalizacji

Zakończyła się kompleksowa rewitalizacja placu Kościeleckich. Postawiliśmy na elegancką zieleń, powróciliśmy do kamiennych nawierzchni chodników, a wiekowe kasztanowce po zmroku będą podświetlone. Rozwiązaliśmy też problem zalewania przyległych ulic. W sobotę (19 października) na plac wracają autobusy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

- Do inwestycji podeszliśmy z szacunkiem do istniejącej zieleni oraz historii – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Cieszę się, że plac Kościeleckich z nieodłącznymi wiekowymi kasztanowcami znów stał się reprezentacyjną bramą do Salonu Bydgoszczy. Wkrótce dołączy do niego Rybi Rynek i plac Wolności. Wszystkie projekty konsultowaliśmy z ekspertami i mieszkańcami. Konsekwentnie pracujemy nad tym, by całe Śródmieście nabrało blasku.

Reprezentacyjna zieleń i miejsca do odpoczynku

Najważniejszą częścią inwestycji była rewitalizacja terenów zieleni w centralnej części placu. Wprowadziliśmy wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów m.in. z Rady ds. Estetyki Miasta. Wszystkie prace prowadziliśmy z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Rozebrano murki oporowe, które wcześniej podnosiły poziom placu. Nawierzchnie alejek wyłożono materiałem mineralnym, przepuszczalnym dla wody. Przez środek placu wytyczono nową centralną ścieżkę podkreślającą osiową kompozycję placu, zgodną z układem historycznym. Nasadzenia roślin również podkreślają osiowy układ placu. Wiosną na nowo założonych trawnikach zakwitną pasy krokusów botanicznych. Plac zyskał też nowe też stylowe oświetlenie. W trakcie realizacji inwestycji rozszerzyliśmy ją o podświetlenie drzew. Oprawy iluminacyjne umieszczono na trawnikach wokół pni. Oświetleniowa obręcz podświetla także pień drzewa.

Eleganckie chodniki, nowe jezdnie
Rewitalizacji placu objęła również przebudowę jezdni i chodników. Plac nadal pełni funkcję ważnego węzła komunikacyjnego. Stąd na jezdniach ułożono nową nawierzchnię asfaltową na solidnej podbudowie. Stanowiska postojowe zabrukowano kamienną kostką. Chodniki wyłożono kamiennymi płytami otoczonymi opaskami z granitowej kostki. Wbudowane zostały też elementy ryflowane ułatwiające orientację osobom niewidomym. Przystanki zostały wyposażone w nowe wiaty. Autobusy linii nr 51,58, 61 i 99 oraz wszystkie linie nocne wrócą na plac Kościeleckich od soboty (19 października). Wraz z rewitalizacją placu powstał podziemny zbiornik retencyjny od strony biurowca Immobile. Rozwiązał on problem zalewania przyległych ulic.

Inwestycja w liczbach

• 23 latarnie parkowe
  • 17 latarni w formie pastorałów
  • 16 dodatkowych kamer monitoringu miejskiego
  • 13 iluminacji drzew
  • 10,2 mln zł pochłonęły prace nad rewitalizacją placu Kościeleckich
  • 7,5 tys. m2 to powierzchnia zrewitalizowanego placu
  • 7 lat gwarancji na wykonane roboty

Trochę historii

Obecną formę plac Kościeleckich zyskał na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas zniwelowano dawne zamkowe wzgórze i część miejskiej fosy, a następnie wytyczono prostokątny plac z dwiema jezdniami. W pierwszych latach XX wieku wybudowana charakterystyczne obiekty: neogotycką farę ewangelicką (obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli), charakterystyczną halę targową oraz modernistyczny przytułek dla niemowląt, tzw. Augusta-Victoria-Heim (obecna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum  Kultury). Od 1935 do połowy lat 70. na placu funkcjonował dworzec autobusowy, który przeniesiono następnie na ul. Jagiellońską. Plac Kościeleckich stał się wówczas pętlą dla miejskich linii autobusowych.

Dekada zmian

W ostatniej dekadzie wokół placu Kościeleckich zaszło wiele innych korzystnych zmian. Na działce przekazanej przez miasto powstała nowa część  Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, a istniejący zabytkowy gmach odrestaurowano. Bydgoski Program Renowacji Zabytków pomógł odrestaurować elewację gmachu UKW. W miejscu dawnego placu manewrowego powstał  nowoczesny biurowiec. W bezpośrednim sąsiedztwie placu odrestaurowana została hala targowa. W najbliższych latach planowana jest zabudowa parceli u zbiegu ul. Przy Zamczysku i T. Magdzińskiego.