Piwo – bydgoska historia i mitologia

Historia bydgoskiego browarnictwa jest jedną z najbardziej intrygujących kart w dziejach miasta; przemysł i kultura w jednym, opowieść o dużych pieniądzach, niezwykłych ludziach i konfliktach. Piwo wywołało ponoć wojnę toruńsko-bydgoską i lało się z kranów w domach bydgoszczan. Te i inne historie przybliży kolejny Historyczny Spacer Tematyczny „Szlakiem bydgoskiego browarnictwa”.

Piwo to trzeci pod względem popularności napój na świecie, zaraz po herbacie i wodzie. Nic więc dziwnego, że polscy rycerze nie wystawili drużyny do wypraw krzyżowych, na których lało się wino.
W Bydgoszczy piwo nawarzyło dużych pieniędzy, niezwykłych ludzi, wojnę toruńsko-bydgoską i miejską mitologię obok historii. A historia bydgoskiego browarnictwa jest jedną z najbardziej intrygujących kart w dziejach miasta, bo to przemysł i ciekawa kultura w jednym. Do dziś nie wiadomo, czy w 1972 roku piwo naprawdę popłynęło z domowych kranów z powodu awarii zaworu wirówki w browarze przy ul. Ustronie 7, o czym donosił „Dziennik Wieczorny”. Prawda czy legenda miejska? Jedno jest pewne: takie zdarzenie bądź narracja mogły powstać tylko w Bydgoszczy. Tak, czy inaczej zaświadcza to o randze piwa w dziejach miasta, które warzy się tu od 1346 r., kiedy to prawo lokacyjne dało mieszczanom taki przywilej. A czy wiecie, który budynek u podnóża skarpy szwederowskiej, został tak przed I wojną rozbudowany, iż posiadał aż pięć pięter samych piwnic do składowania beczek i lodu? A dlaczego piwowarzy na archiwalnych zdjęciach są poważni niczym jazzmani na scenie?
Faktom i piwnej mitologii po bydgosku poświęcony będzie kolejny Historyczny Spacer Tematyczny „Szlakiem bydgoskiego browarnictwa”. Odszukamy ślady po dawnych browarnikach, piwowarach oraz poznamy historię tego zacnego napoju. Wyprawa zakończy się w Warzelni Piwa należącej do bydgoskiego Szlaku TeH2O.
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza w sierpniu jeszcze na dwa historyczne spacery: „Kolejowa Bydgoszcz” (21 sierpnia) oraz „Szpiedzy i agenci w dawnej Bydgoszczy” (28 sierpnia). Szczegóły na www.muzeum.bydgoszcz.pl.

Foto: TeH2O/Tymon Markowski

Start: sobota, 7 sierpnia 2021 r., godz. 12.00, Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4

Liczba Uczestników jest ograniczona – decyduje kolejność zakupu biletów!

Jak kupić bilet?
W kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 w godzinach pracy muzeum lub płacąc przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497. W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – Bydgoskie browarnictwo – imię i nazwisko osób uczestniczących i numer telefonu".
Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem nauka@muzeum.bydgoszcz.pl oraz telefonicznie, dzwoniąc na numer 885 905 610.