Piesi najważniejsi na Wzgórzu Wolności

Bezpieczne dojście do ogrodu społecznego i terenów sportowych i rekreacyjnych nowe oświetlenie oraz odnowienie schodów prowadzących od Torbydu i Halli Łuczniczka do Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy- takie projekty będą realizowane na Wzgórzu Wolności dzięki głosom mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Projektem, który na Wzgórzu Wolności zdobył zdecydowanie najwięcej głosów okazał się ten dotyczący poprawy komfortu pieszych mieszkańców poprzez wymianę nawierzchni przyszkolnego ciągu pieszego między ulicami Karpacką i Beskidzką wzdłuż budynku SP 56. Dodatkowym elementem zadania ma być nowe oświetlenie. Przypomnijmy, że jest to kolejna inwestycja w ramach BBO w sąsiedztwie ul. Karpackiej. W poprzednich latach dzięki głosom mieszkańców powstały tam m.in. ogród społeczny, plac zabaw, siłownia, bieżnia lekkoatletyczna i skocznia w dal, a także  świetlica osiedlowa.
Kolejnym projektem, który zyskał uznanie mieszkańców jest renowacja schodów i barierek prowadzących od terenów nad Brdą przy Torbydzie i Hali Łuczniczka w kierunku cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy został założony w 1946 r. na obszarze 0,66 ha. Znajduje się w miejscu, gdzie od 1913 r. stała wieża Bismarcka, przemianowana w 1920 r. na wieżę Wolności i wysadzona w powietrze w 1928 r. decyzją bydgoskiej rady miejskiej, gdyż uznano ją za symbol pruskiego nacjonalizmu
W ramach mikroprojektów osiedlowych mieszkańcy zdecydowali o montażu nowych obiektów małej architektury m.in. śmietników i pojemników na psie odchody. Staną one w Parku Wolności. W poprzednich edycjach dzięki głosom w BBO w parku udało się oświetlić aleję spacerową, stworzyć naturalny plac zabaw i postawić drewnianą altanę parkową.

Warto wiedzieć
Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2023 roku 16 mln zł. Wyniki głosowania na wszystkich osiedlach dostępne są na stronie www.bdgbo.pl.