logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Piękno wydobyte ze starych murów
Zakończyły się prace przy kamienicy przy ul. Chełmińskiej 20 na Okolu. Budynek po remoncie odzyskał dawny blask. Coraz bardziej atrakcyjnym miejscem staje się również pobliski plac Chełmiński.


Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Piętrowa kamienica pełni funkcję mieszkalną. Zbudowano ją na planie prostokąta. W południowej części kamienicy ulokowano bramę przejazdową z bogatym detalem snycerskim.

Charakterystycznym elementem są również kamienne fundamenty i wejście "schowane" w głębi budynku. Elewację zdobi boniowanie, gzymsy i naczółki nad oknami piętra. Mimo niewielkich gabarytów budynek tworzy wraz z sąsiednimi kamienicami estetyczną pierzeję domykającą plac Chełmiński od strony wschodniej. Po remoncie utrzymany jest w zielono-kremowej.Wcześniej odnowiono również sąsiednie kamienice z numerami 18 i 24.  Okole zyskuje na estetyce również dzięki miejskim przedsięwzięciom. Trwają zaawansowane prace przy 4 kamienicach na ul. Jasnej. Więcej informacji o tym projekcie znajduje się TUTAJ. Szereg prac związanych z rewitalizacją zieleni oraz wyposażeniem osiedlowego skweru  wykonano na placu Chełmińskim. Prace realizowane były w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Obejmowały m.in:

  • budowę placu do Street Workout
  • budowę plenerowej siłowni
  • budowę placu zabaw
  • rozbudowę oświetlenia
  • przebudowę części ścieżek
  • ustawienie elementów małej architektury

Do 20 kwietnia trwają konsultacje społeczne dotyczące zasad nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Karta konsultacyjna znajduje się na stronie  www.bydgoszcz.pl/bbo