Park&Ride z korzystnymi biletami okresowymi

Na parkingach Park&Ride wprowadzone zostaną nowe, bardzo korzystne rozwiązania dla osób, które regularnie zdecydują się na nich zaparkować i kontynuować podróże miejską komunikacją. Od kwietnia w sprzedaży pojawią się bilety okresowe w cenach biletów komunikacji publicznej. Ostateczna decyzja o zmianach należeć będzie do radnych.

Parkingi P+R wybudowane zostały w ubiegłym roku. Po pierwszych miesiącach testów i użytkowania planujemy wprowadzenie zmian, które zwiększą liczbę użytkowników. Głównym celem systemu jest ograniczanie ruchu pojazdów w centrum miasta i wzmacnianie transportu publicznego. Kierowca może zostawić swój samochód na parkingu i podróżować dalej bezpłatnie komunikacją miejską. Od kwietnia planowane są udogodnienia dla osób które regularnie dojeżdżają do Bydgoszczy samochodami i pracują w Śródmieściu. Od kwietnia będzie można wykupić bilet okresowy na parkowanie i podróż komunikacją miejską w bardzo atrakcyjnej cenie:

• Bilet 1 – dobowy– 12 zł
  • Bilet 5 – dobowy– 34 zł
  • Bilet 14 – dobowy – 80 zł
  • Bilet 30 – dobowy– 108 zł

Dotychczasowe opłaty parkingu monetami lub kartą pozostają bez zmian.

Bilet okresowy = oszczędność

Bilet okresowy będzie obowiązywał  dla 1 lub 2 osób podróżujących razem samochodem.  Podróż komunikacją miejską również będzie musiała odbywać się wspólnie (max. 2 osoby). Bilet okresowy nie będzie „przypisany” do jednego parkingu. Będzie obowiązywał na wszystkich parkingach w systemie P&R (z wyjątkiem parkingu przy ul. Grudziądzkiej). Mając bilet okresowy będzie można parkować na każdym z nich. Należy jednak pamiętać, że nie będzie możliwości pozostawienia auta na parkingu przez całą noc. Doba parkingowa będzie trwała do godziny 2.00 w nocy. Oznacza to, że parking należy opuścić do godziny 1:59 w nocy, natomiast wjechać na parking można po 2:00 w nocy. Jeżeli kierowca pozostawi auto przez całą noc, będzie musiał zapłacić dodatkową opłatę w wysokości 100 zł.

Bilet okresowy P&R to nie Bydgoska Karta Miejska!

Mimo, że bilet okresowy na system P&R będzie kosztował tyle co bilet sieciowy komunikacji miejskiej, trzeba pamiętać, że system P&R jest niezależny od BKM. Oznacza to, że:

• zakup biletu okresowego P&R będzie odbywać się tylko w biletomatach znajdujących się na parkingach Park&Ride.
  • bilet okresowy będzie przypisany do numeru rejestracyjnego pojazdu i będzie biletem na okaziciela,
  • podróż komunikacją miejską będzie możliwa na bilecie okresowym P&R tylko podczas parkowania pojazdu na jednym z parkingów P&R.
  • po wyjechaniu auta z parkingu, bilet na komunikację zostanie automatycznie zawieszony.
  • po zakupie biletu okresowego korzystanie zarówno z parkingu jak i transportu publicznego nie będzie wymagało od użytkownika żadnych dodatkowych czynności, wjazd i wyjazd z parkingu odbywać się będzie automatycznie po odczytaniu numeru rejestracyjnego pojazdu. Także w autobusie czy tramwaju biletu nie trzeba dodatkowo kasować tylko okazać podczas kontroli.

Decyzja o wprowadzeniu zmian w systemu Park&Ride podejmie na najbliższej sesji Rada Miasta.

Taniej niż w strefie płatnego parkowania

Obecnie pozostawienie auta na parkingach Park & Ride uzależniona jest od liczby pasażerów i czasu korzystania z systemu. Całodzienne pozostawienie pojazdu i podróż komunikacją miejską w przypadku P&R - jednej lub dwóch osób kosztuje 12 zł. Dla porównania parkowanie tylko przez 3 godziny w strefie płatnego parkowania to wydatek 13,7 zł.
System P&R tworzą obecnie  parkingi:

1. Parking Las Gdański (skrzyżowanie Gdańska – Rekreacyjna) - 125 miejsc
  2. Rondo Kujawskie - 140 miejsc parkingowych
  3. Parking na Węźle Zachodnim - 75 miejsc.
  4. Parking Przylesie (rejon skrzyżowania Akademicka – Korfantego)- 160 miejsc.
  5. Wielopoziomowy parking przy ul. Grudziądzkiej – 285 miejsc –w ramach SPP .