Okaż dumę, wywieś flagę

W niedzielę, 2 maja obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, musimy ograniczyć świętowanie. Możemy jednak okazać dumę i szacunek dla narodowych barw wywieszając biało-czerwone flagi. Zachęcamy do przesyłania zdjęć – można wygrać flagę Bydgoszczy.

- Dzień Flagi, już drugi rok z rzędu, będziemy obchodzić inaczej niż zazwyczaj. Trwająca pandemia koronawirusa nie pozwala na oficjalne uroczystości, wspólne, radosne świętowanie czy rozdawanie flag mieszkańcom. Możemy jednak podkreślić to wyjątkowe święto w sposób symboliczny - wywieszając flagi, eksponując flagi w oknach czy na balkonach. Niech biało-czerwone barwy będą wyrazem naszej radości i dumy - pokażmy, że pamiętamy o tradycji, korzeniach i tożsamości narodowej - mówi prezydent Rafał Bruski.

W ramach akcji #JestemPolakiem, #JestemEuropejczykiem, zachęcamy mieszkańców do przysyłania zdjęć budynków z flagą Polski lub Polski i Unii Europejskiej. Zdjęcia w formacie .jpg prosimy przesyłać na adres: aktywna.konkurs@um.bydgoszcz.pl (w temacie wiadomości:#JestemPolakiem#JestemEuropejczykiem; w treści wiadomości imię i nazwisko autora i numer telefonu). Na zdjęcia czekamy do 2 maja do godz. 12.00. Nagrodami będą flagi Bydgoszczy (do odbioru po weekendzie majowym w Bydgoskim Centrum Informacji). Regulamin dostępny jest tutaj.

Jak co roku harcerze ze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL z okazji Święta Flagi oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przeprowadzili nocną akcję „Nocna Zmiana Miasta”, w ramach której ozdobili wykonanymi przez siebie dekoracjami poniższe lokalizacje:
1. Wełniany Rynek – pomnik Prezydenta Barciszewskiego
2. Plac Wolności - pomnik
3. Obelisk gen. H. Dąbrowskiego przy parku Jego imienia
4. Pomnik Kazimierza Wielkiego
5. Tablica J. Piłsudskiego - Hotel pod Orłem
6. Tablice „twórców” Niepodległości
- Stary Rynek – MiWBP
- Jagiellońska – budynek UW
- Jagiellońska – budynek Centrum Kształcenia Nauczycieli
7. Hol Dworca Głównego PKP – tablica  Marszałka Józefa Piłsudskiego
8. Gdańska 95 – tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kolejna odsłona akcji "Nocna Zmiana Miasta" przeprowadzona została nocą z 30 kwietnia na 1 maja.

Jak co roku również flagujemy miasto na majówkę (1-3 maja) – flagami Polski, EU i Bydgoszczy. Biało-czerwone barwy zyska Salon Miasta - Stary Rynek, teren wokół Filharmonii, Rondo Jagiellonów, ulica Gdańsk, Plac Wolności, Mostowa, Rondo Grunwaldzkie i Rynek w Starym Fordonie.

Warto wiedzieć:
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 r. 2 maja przypada też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień później świętujemy Dzień Konstytucji 3 Maja – tzw. Ustawa Rządowa z dnia 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną, spisaną konstytucją.