Nowy program zdrowotny dla bydgoszczan

Miasto Bydgoszcz wspólnie z fundacją dr. Pawła Rajewskiego, byłego konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych, uruchamiają projekt walki z HCV jako pilotażowy program w ramach akcji "Zdrowi Mieszkańcy - Zdrowa Bydgoszcz”.

Dr. Rajewski Foundation przekazała 2 tysiące testów przeciw HCV dla mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy. Założyciel fundacji dr Paweł Rajewski spotkał się w środę (13.03) z Prezydentem Rafałem Bruskim.
Przewlekłe zapalenie wątroby typu C jest jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób wątroby na świecie i jedną z najczęstszych przyczyn marskości i raka wątroby.
- Jesteśmy w sytuacji, gdzie dysponując bardzo dobrymi lekami na wirusa C zapalenia wątroby praktycznie możemy wyleczyć każdego pacjenta i zbliżyć się do założeń Światowej Organizacji Zdrowia, która chciałaby, żeby do 2030 roku w większość krajów wyeliminować m.in. wirusa C zapalenia wątroby. Niestety w Polsce nie mamy programów ogólnokrajowych do wczesnego wykrywania HCV, do wykrywania antyHCV. Wirus C jest takim wirusem, że w momencie zakażenia nie jesteśmy świadomi, że jesteśmy zakażeni i to zakażenie rozwija się przez wiele, wiele lat. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie. Pozwala nam ono od razu leczyć pacjenta i praktycznie w czasie 2-3 miesięcy pacjent jest całkowicie wyleczony z tej potencjalnie śmiertelnej choroby. Stąd ta akcja mająca na celu przede wszystkim edukację, uświadamianie mieszkańców Bydgoszczy i zachęcanie do wykonania badań  - mówi dr Paweł Rajewski.
Otrzymane przez miasto testy zostaną przekazane do miejskiego podmiotu leczniczego - BORPY. W ramach akcji uruchomiony zostanie punkt informacyjno-edukacyjny dla mieszkańców miasta Bydgoszczy. Mieszkanki i mieszkańcy miasta będą mogli za darmo wykonać test przeciw wirusowi HCV.