logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe mosty. Mniej utrudnień, tramwaje wrócą na Perłową. Raport nr 46
Z początkiem grudnia firma Trakcja SA odpowiedzialna za budowę mostów nad Brdą udostępni dla ruchu kolejne przebudowane jezdnie na ul. Toruńskiej i Fordońskiej. Nowym torowiskiem na Perłowej pojadą też tramwaje. To znacznie ułatwi poruszanie się po mieście.


Na początku listopada br. udostępnione dla ruchu został most drogowy i tramwajowy. Dotychczasowa przeprawa (zachodnia)  została tymczasowo zamknięta. Pozwala to na przebudowę dróg dojazdowych. Od strony ul. Fordońskiej (przy uczelni) układane była nowa nawierzchnia oraz kontynuowane były roboty kanalizacyjne od strony ul. Toruńskiej (przy działkach). W obrębie mostu od strony ul. Fordońskiej montowana była także  sygnalizacja świetlna.

Zakończenie tych prac pozwoli w piątek (8 grudnia) udostępnić do ruchu południowa jezdnię ul. Fordońskiej oraz uruchomić sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Kazimierza Wielkiego i Łęczycką. Zlikwidowane zostaną tymczasowe ronda przy Bałtyckiej i Fabrycznej, gdzie ponownie włączone zostaną sygnalizacje świetlne.

Od strony ul. Toruńskiej przy moście prowadzone są nadal prace na ciągach pieszych i rowerowych w obrębie całego skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego. Ułożona została asfaltowa nawierzchnia dróg rowerowych w obrębie nowego mostu. Kontynuowane będą jeszcze prace przy układaniu nawierzchni przy „starym moście", roboty przy chodnikach i drogach rowerowych.

Tramwaje wkrótce wrócą na Perłową

W ubiegłym tygodniu wykonawca ułożył natomiast ostatnią warstwę nawierzchni na północnej jezdni ul. Toruńskiej (od strony ogródków działkowych). Wczoraj  prowadzone były próbne przejazdy tramwajów. W sobotę (2 grudnia) jezdnia północna (od strony ogródków działkowych) zostanie udostępniona do ruchu wraz z sygnalizacją świetlną przy ul. Perłowej oraz ul. Spokojnej.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych 9 grudnia zaplanowano udostępnienie do ruchu torowiska na ul. Perłowej. Pozwoli to wprowadzić oczekiwane zmiany w układzie linii tramwajowych. Perłową i nowym mostem kursować będą linie nr 4,7,8 i 11. Z nowego mostu nadal korzystać będzie też linia nr 6. Wybrane kursy linii nr 76 będą wydłużone do ronda Jagiellonów.

Warto wiedzieć

Inwestycja o wartości prawie 170 mln finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych. W jej ramach powstały między innymi dwa mosty (drogowy i tramwajowy) oraz modernizowane są torowiska w rejonie ulic. Toruńskiej, Perłowej i Fordońskiej. Pakiet nasadzeń, który wykonawca zrealizuje wiosną obejmuje łącznie ponad 360 drzew i 1130 krzewów. Zakończenie wszystkich prac firma Trakcja SA planuje na początku przyszłego roku.