Nowe mosty. Drogowy most sunie na podpory. Raport nr 31

Trwa nasuwanie drogowego mostu, który umożliwi przejazd od strony ul. Toruńskiej do Fordońskiej. Wykonawca, firma Trakcja S.A. zakończyła też betonowanie ostatniej sekcji rozjazdów przy skrzyżowaniu ulic Fordońskiej i Kazimierza Wielkiego. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć.

W ubiegłym tygodniu wykonawca zabetonował kolejną część rozjazdów i szyn przy skrzyżowaniu ulicy Fordońskiej z ul.  Kazimierza Wielkiego.

Na tramwajowym moście ułożona została ponad połowa prefabrykowanych płyt betonowych. Tramwajowy most jest wyposażany w bariery i balustrady. Ustawiono też kamienne krawężniki. Niebawem montowane będą szyny.

Trwa także nasuwanie mostu drogowego. Cześć pomostu znajduje się już nad nurtem rzeki. Pozwala to na montaż ostatnich  stalowych elementów. Nasuwanie odbywa się przy wykorzystaniu siłowników hydraulicznych i specjalnych podkładek. Równocześnie trwają prace przy szalunkach, które umożliwią wykonanie żelbetowej płyty zespolonej ze stalową konstrukcją pomostu od razu po zakończeniu nasuwania.

5-przęsłowy most drogowy będzie miał łączną długość 253 metrów. Po stronie wschodniej zarezerwowano miejsce pod szeroki ciąg pieszo-rowerowy (5,5 m). Most będzie wyposażony w oświetlenie na słupach. Jezdnie od ciągu pieszo-rowerowego oddzieli bariera sprężysta.

Na ul. Toruńskiej, przy ul. Perłowej układana jest podbudowa przyszłego torowiska. Natomiast na wysokości mostu ustawiono nowe słupy trakcyjne. Trwają przygotowania do budowy rozjazdów.

Warto wiedzieć

Z końcem ubiegłego roku ZDMiKP prowadził z wykonawcą – firmą Trakcja S.A. rozmowy na temat konieczności zintensyfikowania prac. Wykonawca zadeklarował zwiększenie tempa robót i rozpoczęcie kolejnych etapów zadania. Inwestycja o wartości ponad 153 mln finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych (ponad 50 mln zł).