logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe mosty. Auta wracają na ulicę Fordońską, tramwaje na Perłową. Raport nr 47
W najbliższy piątek, 8 grudnia firma Trakcja SA odpowiedzialna za budowę mostów nad Brdą udostępni do ruchu przebudowane jezdnie ulic Toruńskiej i Fordońskiej. W sobotę natomiast tramwaje pojadą nowym torowiskiem na ul. Perłowej. To znacznie ułatwi poruszanie się po tej części miasta.


W piątek (8 grudnia) przed południem uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Fordońskiej i ul. Kazimierza Wielkiego, a także na wysokości  ul. Fabrycznej. Pozwoli to udostępnić do ruchu południową jezdnię ul. Fordońskiej oraz skrzyżowanie przy ul. Fabrycznej. Kontynuowane będą jeszcze prace przy montażu sygnalizacji na ul. Fordońskiej przy Bałtyckiej. Nadal będzie tam funkcjonowało tymczasowe rondo.
Od soboty  (9 grudnia) do ruchu udostępnione zostanie natomiast torowiska wzdłuż ul. Perłowej wraz z rozjazdami przy skrzyżowaniu z ul. Toruńską. Pozwoli to uruchomić docelowe połączenia tramwajowe, z wykorzystaniem mostu nad Brdą i torowisk wzdłuż ul. Perłowej. Planowane są również modyfikacje w układzie połączeń autobusowych. Perłową i nowym mostem kursować będą linie nr 4,7,8 i 11. Z nowego mostu nadal korzystać będzie też linia nr 6. Wybrane kursy linii nr 76 będą wydłużone do ronda Jagiellonów. Szczegóły oraz rozkłady jazdy dostępne są na stronie ZDMIKP.

Po udostępnieniu do ruchu jezdni ul. Fordońskiej i Toruńskiej oraz torowiska na Perłowej, zdecydowanie poprawi się płynność ruchu na tym odcinku. Wykonawca nadal jednak będzie kontynuował prace przy istniejącym moście nad Brdą oraz jezdniach, chodnikach i drogach rowerowych ul. Toruńskiej i Kazimierza Wielkiego. Zakończenie wszystkich prac na początku przyszłego roku.

Warto wiedzieć

Inwestycja o wartości prawie 170 mln finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych. W jej ramach powstały między innymi dwa mosty (drogowy i tramwajowy) oraz modernizowane są torowiska w rejonie ulic. Toruńskiej, Perłowej i Fordońskiej. Pakiet nasadzeń, który wykonawca zrealizuje wiosną obejmuje łącznie ponad 360 drzew i 1130 krzewów. Zakończenie wszystkich prac firma Trakcja SA planuje na początku przyszłego roku.