logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nokia w Centrum Miasta
W biurowcu Nokturn przy ul. M. Ogińskiego Nokia Bydgoszcz oficjalnie otworzyła swoją nową siedzibę. Firma jest jednym z wiodących pracodawców w mieście – zatrudnia ponad 1000 osób. W otwarciu wziął udział Prezydent Rafał Bruski.


- Nokia Bydgoszcz to jedna z tych firm, które są dumą Miasta. Specjaliści najwyższej klasy właśnie z Bydgoszczy pracują nad produktami i rozwiązaniami dla klientów z całego świata. Firma jest też jednym z największych pracodawców nad Brdą. Dziękuję, że współtworzycie Państwo prestiż i markę Miasta – mówił podczas otwarcia Prezydent Rafał Bruski.
Nowa siedziba oddziału globalnej firmy mieści się w nowoczesnym kompleksie biurowo-mieszkaniowym  wzniesionym pomiędzy ulicami M. Ogińskiego i F. Chopina. W jego skład wchodzą 2 biurowce i  3 budynki wielorodzinne. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowało stare lodowisko „Torbyd”, które po zamknięciu zostało zbudowane od podstaw w zupełnie nowej lokalizacji.  

W bydgoskim Centrum Technologicznym Nokii specjaliści z różnych działów codziennie obsługują klientów z całego świata. Działy R&D, Global Services, Professional Services, ICC Factory pracują w najwyższych standardach, aby zapewnić najlepszą jakość dostarczanych produktów i usług. Obecnie Centrum Technologiczne Nokia w Bydgoszczy zatrudnia ponad 1000 specjalistów z różnych dziedzin oraz posiada jedno z najnowocześniejszych wirtualnych laboratoriów w Polsce. W jednej lokacji łączy się wiedzę i doświadczenie ekspertów z kluczowych działów. Specjaliści Nokia prosto z Bydgoszczy wspierają klientów na całym świecie: top-end laboratoria zarówno dla R&D (prace badawczo-rozwojowe), jak i zespołów usługowych; działalność R&D (badawczo-rozwojowa) dla wybranych produktów sieci core’owych; działalność produkcyjna (manufacturing operations) – w oparciu o partnerów; produkty i rozwiązania o obiegu zamkniętym (regeneracja).

Nokia prowadzi też w Bydgoszczy wiele inicjatyw, które mają na celu popularyzację sektora badawczo-rozwojowego oraz sieci teleinformatycznych wśród lokalnej społeczności, jednocześnie inwestując w uczniów szkół średnich i studentów wyższych uczelni."Nokia Bydgoszcz R&D Academy", programy praktyk studenckich "Summer Trainees", cykliczne warsztaty "Girls4Girls" czy konferencja „Kobiety IT" - promowanie programowania wśród kobiet. „Women of IT”, której siódma edycja odbyła się 23 listopada br. w Bydgoszczy i on-line jest pokazuje, że Nokia jako światowy lider innowacji i najnowszych technologii dostrzega wartość, jaką kobiety wnoszą do firmy na wszystkich poziomach. Konferencja Kobiety IT to jedno z największych wydarzeń w regionie od 2017 roku, skierowane głównie do dziewcząt, które dopiero wkraczają na rynek pracy, a także kobiet, które wciąż szukają swojej pasji i nowej ścieżki kariery. Przekonani, że różnorodność sprzyja innowacyjności i kreatywności, a kobiety uwielbiają pracować nad nowymi technologiami, specjaliści Nokii zachęcają kobiety do rozwijania swoich zainteresowań w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics).

W Polsce Nokia, oprócz Bydgoszczy, ma biura w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Dyrektorem Nokia Bydgoszcz jest Krzysztof Szweda.

Warto wiedzieć:

Bydgoska historia firmy rozpoczęła się w listopadzie 1928 roku, kiedy to firma Krzymień i Paszke Warsztaty Precyzyjno-Mechaniczne i Optyczne dostarczyła pierwsze części telekomunikacyjne dla Polskich Kolei Państwowych. Stanisław Krzymień był mistrzem mechaniki precyzyjnej. Doświadczenie zawodowe nabył m.in. w niemieckich przedsiębiorstwach (Carl Zeiss Jena, Goerz-Berlin, Otto Tropfer, czy Askania Werke). Rozwój przedsiębiorstwa odbywał się w kontekście gwałtownego rozwoju przemysłu teletechnicznego w Polsce, związanego z postępem elektryfikacji i telefonizacji kraju. Kapitał zakładowy spółki był w całości pochodzenia krajowego, co odróżniało przedsiębiorstwo od innych przedsiębiorstw teletechnicznych w Polsce, które zakładano jako filie zagraniczne. Przez następne 90 lat firma przechodziła przez liczne przekształcenia, przetrwała trudne czasy wojny, upaństwowienie, stając się w latach 70. jednym z najszybciej rozwijających się zakładów w Bydgoszczy pod nazwą Telkom-Telfa. W latach 90. firmę przejął amerykański koncern AT&T, który przeprowadził gruntowną modernizację zakładu. Następnie w wyniku restrukturyzacji, oddział w Bydgoszczy wszedł w skład firmy Lucent-Technologies. W roku 2006 w wyniku fuzji powstała globalna spółka Alcatel-Lucent. Najnowszy zapis na karcie historii stanowi przejęcie spółki w roku 2016 przez firmę NOKIA – czołowego światowego producenta rozwiązań teleinformatycznych. Dzięki bogatej historii, pomimo zmieniającego się oblicza, firma stanowi integralną część Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.