Na Bartodziejach rosną bloki BTBS

Trwają zaawansowane prace przy budowie dwóch nowych budynków na Bartodziejach. Projekt jest wynikiem architektonicznego konkursu. Znajdzie się w nich 90 mieszkań. Budynki BTBS wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem bydgoszczan.

Przy ul. Swarzewskiej i Sobieszewskiej zaprojektowano dwa budynki mieszkalne wielorodzinne pięciokondygnacyjne, jednoklatkowe, z płaskim dachem. Znajdzie się w nich 90 mieszkań. Rozkład mieszkań rozwiązano tak, aby pokoje dzienne w większości mieszkań znajdowały się od strony południowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej. Architektura budynku to nowoczesna forma w stonowanej kolorystyce, biało-szarej z pomarańczowymi akcentami.  Zastosowano przesuwny układ okien, który stworzy dynamiczny charakter budynku. Budynek wyróżniać mają też przestronne balkony z przeszklonymi balustradami i pionowymi  "żaluzjami".

Na najniższej kondygnacji powstaną dwa oddzielne garaże podziemne - łącznie na 60 samochodów.  Na terenie pomiędzy ulicami od strony ulicy Swarzewskiej i Sobieszewskiej powstanie dodatkowe 16 miejsc postojowych. Projekt uwzględnia też nową aranżację terenów zielonych, budowę wiat na pojemniki oraz niezbędne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Budynki połączy wspólne podwórko.

Obecnie  budynek przy ulicy Swarzewskiej 43 jest na etapie wykonywania posadzek betonowych w mieszkaniach oraz rozprowadzania instalacji wewnątrz mieszkań. Od zewnątrz został uszczelniony dach i rozpoczęto roboty związane z elewacją budynku. W budynku przy ulicy Sobieszewskiej 6 został zabetonowany strop garażu poza obrysem budynku i trwają prace murarskie na ostatniej kondygnacji. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Jest finansowana w oparciu o środki miejskiej spółki oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Warto podkreślić że budynek został zaprojektowany w wyniku konkursu architektonicznego, w którym jury oceniało aż 18 prac. Wygrała go  pracownia Łukanowski Architekci Sp. z o.o. z Bydgoszczy. W trakcie konkursu oceniane były przede wszystkim  funkcjonale układy mieszkań oraz jakość rozwiązań architektonicznych, programowych i estetycznych zabudowy, a także koszt wykonania dokumentacji etapu inwestycji.

Na liście osób oczekujących na mieszkania BTBS znajduje się blisko 4100 osób. Do tej pory komunalna spółka wybudowała 1372 mieszkań na wynajem dzięki pomocy gminy, preferencyjnym kredytom z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz partycypacji najemców. W zasobach spółki w dzielnicach Fordon, Osowa Góra, Jary, Bartodzieje, Okole, Szwederowo mieszka ponad 3 tysiące osób. W tym roku oddany został do użytku blok BTBS przy ul. Jasnej 33 z 12 mieszkaniami przystosowanymi również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia kolejnej inwestycji u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej na Bocianowie.

Inwestycja na Bartodziejach w liczbach:

• Liczba mieszkań - 90 (44+46)
  • Szacowana liczba mieszkańców – ok. 280 osób
  • Liczba miejsc postojowych – 76 stanowisk (w tym 60 w podziemnym garażu)
  • Liczba kondygnacji – 5
  • Wysokość – 17 m