Most Bernardyński – przygotowania do naprawy. Zmiany w komunikacji

ZDMIKP intensywnie przygotowuje się do naprawy uszkodzonego elementu mostu Bernardyńskiego. Eksperci pracują nad projektem. By dodatkowo odciążyć obiekt, tymczasowo od soboty (19 października), wstrzymany zostanie na nim również ruch autobusów. Linie nr 52,55,59 i 60 kierowane będą ul. Focha i Jagiellońską, a linie nr 64 i 80 przez Trasę Uniwersytecką. Awaria ma zostać usunięta jeszcze w tym roku.

Uszkodzenie jednego z przegubów wykryto w czasie regularnego przeglądu przeprawy. Obecnie na zlecenie ZDMIKP powstaje projekt naprawy. Prace nad nim zakończą się w najbliższych dniach. Po przygotowaniu dokumentacji bezzwłocznie zlecone zostanie wykonanie prac naprawczych. Zajmą one około miesiąca. Obecnie w obszarze przylegającym bezpośrednio do mostu prowadzone są prace przygotowawcze. W ramach prac przygotowawczych zostaną wykonane tymczasowe przejazdy przez torowisko tramwajowe po obu stronach przeprawy. Drogowcy zakładają zakończenie wszystkich prac w grudniu br. Po naprawie przywrócona zostanie funkcjonalność przeprawy, w tym również ruch pojazdów autobusowych.

Do czasu naprawy wprowadzone są rozwiązania pozwalające  zmniejszyć drgania (ograniczenie ruchu ciężkich pojazdów oraz dopuszczalnej prędkości), co pozwala ograniczyć ryzyko pogorszenia się stanu technicznego i  całkowitego, nagłego  zamknięcia przeprawy. Od 19 października br. drogowcy wstrzymają także ruch autobusów.

Najważniejsze zmiany w kursowaniu linii autobusowych to:

• Skierowanie linii nr 52,55,59 i 60 pomiędzy placem Poznańskim i rondem Jagiellonów przez ulicę Kruszwicką, Focha i Jagiellońską
  • Skierowanie linii nr 51,58, 61 i 99 do placu Kościeleckich przez tymczasowy przejazd przed mostem Bernardyńskim  ( z pominięciem ronda Jagiellonów)
  • Skierowanie linii nr 64 i 80 pomiędzy rondem Kujawskim i ul. Ogińskiego przez ul. Wojska Polskiego i Trasę Uniwersytecką
  • Skrócenie linii nr 76 do Zbożowego Rynku.
  • Zlokalizowanie węzła przesiadkowego linii nocnych ponownie na placu Kościeleckich. Zmieni się jednak sposób dojazdu do placu.
  • Uruchomienie dodatkowej linii autobusowej „W” od placu Poznańskiego przez Zbożowy Rynek do pl. Kościeleckich.

W końcowym etapie naprawy może wystąpić również krótkotrwałe wstrzymanie ruchu wszystkich pojazdów na moście (w tym również tramwajów) na okres jednego weekendu z uwagi na konieczność scalenia elementów nowego przegubu mostu. Wszystkie szczegóły tymczasowych zmian dostępne są na stronie ZDMIKP.