Modernizacja wiaduktu. Czas na rozbiórkę starego obiektu. Raport nr 3

Rozpoczynają się kolejne prace przy przebudowie zachodniego wiaduktu J. Nowaka-Jeziorańskiego. W miejscu starego obiektu powstanie nowa łukowa konstrukcja z częścią pieszo-rowerową. Od poniedziałku (19 września) do zakończenia prac kierowcy będą poruszać się w obu kierunkach zmodernizowanym już wiaduktem wschodnim.

Nowy obiekt będzie wyglądał podobnie jak sąsiedni wiadukt od strony osiedla Bartodzieje – pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Obiekt nadal będzie miał 2 pasy ruchu, ale dostosujemy go też do potrzeb pieszych i rowerzystów.

W pierwszej kolejności rozpoczną się prace rozbiórkowe. By je umożliwić wykonawca w poniedziałek wieczorem zacznie wprowadzać nową organizację ruchu. Ruch prowadzony będzie dwukierunkowo sąsiednim  przebudowanym już wiaduktem.  Przejazd pod samym obiektem, czyli dojazd do ul. Modrzewiowej będzie jeszcze zachowany. Dopiero na późniejszym etapie ulica zostanie zamknięta. Prace nad ważnym torowiskiem będą prowadzone w terminach zaakceptowanych przez zarządcę infrastruktury kolejowej.

Wykonawcą jest firma Mostostal Kielce, która niedawno wykonywała wiadukt w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Inwestycja pochłonie prawie 30 mln zł i będzie objęta 15-letnią gwarancją. Jeśli w trakcie prac nie wystąpi konieczność dodatkowych robót prace budowlane potrwają około roku.

Warto wiedzieć

Wiadukty wraz z dwujezdniową ul. Armii Krajowej zaprojektowało już nieistniejące bydgoskie Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, a wybudowało intensywnie działające na terenie Bydgoszczy Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych – oddano je do użytku 40 lat temu. Nowa trasa zdecydowanie odciążyła ulicę Gdańską. Wiadukty przerzucono nad torami dwóch linii kolejowych. Ulica Armii Krajowej to najważniejsza arteria komunikująca miasto z węzłem Bydgoszcz Północ na trasie S5 i gminami w północnej części metropolii.

Źródło zdjęć : ZDMIKP/ https://www.youtube.com/watch?v=fvJJUbn55QE&t=2s