logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Młyn – Maszyna – nowa wystawa w Młynach Rothera
Podczas dzisiejszej (29.11) konferencji prasowej w Młynach Rothera oficjalnie zaprezentowana została kolejna stała wystawa pn. „Młyn – Maszyna”. Po „Węzłach. Opowieści o mieście nad rzeką”, przyszedł czas na interaktywną wystawę popularnonaukową, dla której inspirację stanowił przemysłowy charakter wnętrza oraz historia Młynów Rothera. Od soboty, 9 grudnia br. ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających.


Młyn - Maszyna” – podobnie jak „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” – będzie interaktywną wystawą popularnonaukową ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Pełna multimediów i angażujących stanowisk ekspozycja opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. – Nowa wystawa Młyn – Maszyna to edukacyjna przygoda, która na pewno sprawi ogromną radość najmłodszym i zaciekawi trochę starszych. Młyny jako Centrum Nauki to dobre miejsce na edukację poprzez zabawę dla każdego – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski.
Wystawa podkreśla charakter i historię Młynów Rothera. Zwiedzać będzie można indywidualnie lub w grupie. Wykonanie niektórych doświadczeń będzie wymagało od zwiedzających pracy zespołowej. Używając siły własnych mięśni odwiedzający wprawią w ruch maszyny, które, podobnie jak to było w Młynie Rothera, stanowią system naczyń połączonych, w którym działanie jednej wynika z działania drugiej. Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców goście Młynów mogą eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać. Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są: siła, moc, praca, energia, masa, tarcie itp.
- Inspiracją zarówno dla treści edukacyjnych, jak i scenografii wystawy, stał się przemysłowy charakter wnętrza oraz historia Młynów Rothera. Na wystawie jest 20 eksponatów. To opowieść nie tylko o tym, w jaki sposób powstaje mąka, ale również zaprezentowanie maszyn pod względem zasad ich funkcjonowania oraz wykorzystania zasad fizyki i mechaniki w procesie produkcji mąki – dodała Agata Pasternak, dyrektor kreatywna MAE Multimedia Art&Education.Młyn - Maszyna to popularnonaukowa wystawa, która prezentuje różne komponenty wyposażenia młyna - koło wodne, młyńskie żarna, odsiewacz, łuszczarka, wialnia czy winda towarowa. Młyńskie maszyny z przeszłości teraz staną się punktem wyjścia do omówienia zjawisk i procesów fizycznych, a cała ekspozycja będzie przenosić odwiedzających do fascynującego świata nauki. Autorką koncepcji i scenariusza wystawy jest Sylwia Mularczyk, zastępczyni kierowniczki działu programowego w Młynach.
Koszt ok. 4,9 mln złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.