logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Miejskie kąpielisko. Zlecamy budowę. Raport nr 1.
Ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i budowę miejskiego kąpieliska w parku Centralnym. W czasie letniej pogody będzie można bezpiecznie się wykąpać i odpocząć w cieniu drzew.


- Budowa otwartego kąpieliska to jedna z najbardziej oczekiwanych bydgoskich inwestycji – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - W czasie konsultacji społecznych utworzenie takiego miejsca postulowało kilka tysięcy bydgoszczan. Zdobyliśmy na ten cel odpowiednie środki, teraz zlecamy projekt i budowę. Zakładam, że w okresie letnim to miejsce będzie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem jak nasza olimpijska  „Astoria”, która bije kolejne rekordy popularności.

Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie zbiornika przepływowego o powierzchni około 3000 m kw. wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z rzeki Brdy z przeznaczeniem na kąpielisko miejskie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nad kąpieliskiem planowane są między innymi plaża trawiasta ze strefą rekreacyjną zapleczem socjalno-gospodarczym, elementami użytkowymi kąpieliska takimi jak prysznice, przebieralnie, obiekty dla ratowników, elementy małej architektury, oświetlenie, monitoring, zieleń. Dojazd i dojście zapewni nowy układ komunikacyjny wraz z odwodnieniem. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kąpielisko w otoczeniu bujnej zieleni ma być też idealnym miejscem relaksu dla osób starszych,  czy rodzin z małymi dziećmi.

W pierwszej kolejności w ciągu 12 miesięcy od daty zawarcia umowy opracowana zostanie dokumentacja projektowa oraz wykonawca uzyska niezbędne pozwolenia. Projekt będzie uwzględniał uwagi mieszkańców i społeczników związane z zachowaniem walorów przyrodniczych tego terenu, które wyrazili w konsultacjach społecznych. Będzie jeszcze bardziej zielono. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w ciągu około 2,5 roku. Zadanie finansowane będzie w oparciu o środki miasta oraz uzyskane dofinansowanie ze środków centralnych.

Park Centralny zajmuje teren o powierzchni ponad 6 hektarów. Jest położony wzdłuż rzeki Brdy, po jej południowej stronie. Od zachodu graniczy z kompleksem obiektów sportowych, a od wschodu z ul. Wyszyńskiego. W tej lokalizacji znajdują się także dwie hale sportowe: Immobile Łuczniczka i Sisu Arena Bydgoszcz oraz miejskie lodowisko Torbyd. Utworzenie  otwartego kąpieliska w tym miejscu poszerzy ofertę spędzania czasu wolnego przez mieszkańców w okresie letnim.