Metropolia Bydgoszcz podsumowała Rowerową Stolicę Polski

Ponad 2,2 mln kilometrów przejechali rowerzyści z Metropolii Bydgoszcz podczas tegorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W poniedziałek (16.09) najlepsi odebrali nagrody.

Za nami 6. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W sumie w całej Polsce do zabawy przystąpiło ponad 70 tys. rowerzystek i rowerzystów. Wystartowały w sumie 53 miasta prezydenckie i 96 gmin. Wspólnie pokonaliśmy 14 milionów kilometrów, z czego Metropolia Bydgoszcz ponad 2,2 mln zł.
- To świetny wynik. Wszystkim samorządom, dyrektorom szkół i uczestnikom dziękuje za ogromne zaangażowanie. Przez cały czerwiec aktywnie spędzaliśmy czas na rowerach, bez względu na wiek. Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności i ważne, by promować rower jako alternatywny i zdrowy środek transportu - mówił Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że trzeci raz z rzędu puchar trafił do Białej Podlaskiej. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy. Trzecie miejsce wywalczyło Gniezno. Metropolia Bydgoszcz, tak jak w 2023 r., znalazła się na 10. pozycji w rankingu i zdobyła Puchar RSP w grupie miast pow. 200 tyś. mieszkańców
Pierwsze rowerowe rajdy wystartowały tuż po północy 1 czerwca, również w Metropolii Bydgoszcz. Co tydzień w sobotę wyruszaliśmy wspólnie spod ratusza na przejazdy rowerowe po regionie. Ostatnie nocne przejazdy trwały do 23.59 w ostatni piątek czerwca.
- Od początku rywalizacja była bardzo zacięta zarówno jeśli chodzi o placówki oświatowe, jak i gminy startujące w ramach Metropolii Bydgoszcz. Nas cieszy przede wszystkim, że coraz więcej samorządów i mieszkańców angażuje się w ten projekt. Podczas rajdów odwiedziliśmy kilka miejscowości w naszym województwie. Byliśmy m.in. w Łabiszynie, Pruszczu, Nakle i zawsze świetnie się bawiliśmy - mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.
W poniedziałek (16.09) najlepsze samorządy, szkoły oraz rowerzystki i rowerzyści odebrali nagrody.

Wyniki Metropolii Bydgoszcz:
Najbardziej rowerowe gminy: 1. Białe Błota (132 639 km), 2. Osielsko (121 692 km), 3. Solec Kujawski (92 203 km).
Najbardziej rowerowe szkoły w Bydgoszczy: 1. ZS nr 16 (105 660 km), 2. SP nr 63 (56 929 km), 3. ZS Mechanicznych nr 1 (40 693 km).
Najbardziej rowerowe szkoły w Metropolii Bydgoszcz: 1. SP w Maksymilianowie (48 652 km), 2. SP w Dobrczu (33 867 km), 3. SP w Łochowie (30 544 km).
Najlepsze rowerzystki w Metropolii Bydgoszcz: 1. Marzena Cichońska-Bazak (Bydgoszcz) - 4170 km, 2. Anna Ostrowska (Solec Kujawski) - 3659 km, 3. Agnieszka Bagrowska - 3030 km.
Najlepsi rowerzyści w Metropolii Bydgoszcz: 1. Jacek Chudziński (Osielsko) - 7651 km, 2. Bartosz Pięta (Bydgoszcz) - 6910 km, 3. Mirosław Łobodziński  - 4941 km.