logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Kultura na świeżym” zaprasza na wędrówki
Wycieczki po regionie w ramach cyklu "Kultura na świeżym" odbywają się już od 12 lat. Od jesieni 2021 r. do niedzielnych wędrówek dołączyły sobotnie Wyprawy Kobiece. Rok później inaugurację miała „Mała kultura na świeżym – dla najmłodszych”. Na kolejną wycieczkę, już 25 lutego zaprasza jak zwykle Miejskie Centrum Kultury. Tym razem kierunek: Mełno – Grudziądz przed Dolinę Osy.


Przewędrowali setki kilometrów, zwiedzili najpiękniejsze zakątki naszego regionu. Uczestnicy „Kultury na świeżym” byli m.in. w Borach Tucholskich, Puszczy Bydgoskiej, na Pałukach, Chojnicach, Dolinie Dolnej Wisły i wzdłuż Strugi Siedmiu Jezior. Objechali całą Bydgoszcz na rowerach. Za każdym razem, oprócz kontaktu z naturą, poznają kulturę danego miejsca, czasem organizują spotkania z lokalnymi mieszkańcami, próbują regionalnej kuchni. Latem zwiedzają sąsiednie tereny Bydgoszczy, nie tylko pieszo, ale też rowerami. - Jestem zachwycona Bydgoszczą. Uważam, że jest cudowną polaną w lesie. Właściwie miasto otoczone jest z każdej strony lasami. Położenie miasta jest dla nas niesamowitym szczęściem. Każda dzielnica miasta ma w sobie coś urokliwego, nieodkrytego. Myślęcinek też jest piękny, odkrywam w nim wciąż kolejne dzikie miejsca poza wytyczonymi szlakami. Jest mnóstwo miejsc fascynujących mnie w mieście. W Fordonie można się poczuć jak w górach – mówi przewodniczka i pomysłodawczyni „Kultury na świeżym” Dominika Kiss – Orska.

„Kultura na świeżym” dla każdego

Wygodne buty – bez względu na porę roku, cel i towarzystwo – to one są podstawą każdej udanej wędrówki. Marka tego cyklu spotkań jest już ugruntowana - niedzielne wycieczki po regionie miały swój początek 12 lat temu. „Kultury na świeżym” –  organizowana jest od września do czerwca w dwóch odsłonach: dla tych, którzy z przyjemnością odkrywają okolice Bydgoszczy pieszo i dla tych wytrawnych rowerzystów, którzy nie boją się pojechać dziesiątki kilometrów dalej. Uczestnicy podczas wędrówki poznają uroki regionu – na czele z Dominiką Kiss-Orską przewodniczką, inicjatorką i organizatorką „Kultury na świeżym”. - Kobiety również ruszają ze mną na szlak. Z uwagi na nie w ubiegłym roku wymyśliłam cykl: „Kultura na świeżym, wyprawy kobiece”. Byliśmy na wielu wycieczkach pieszych i rowerowych. Panie zgłosiły postulat, by nie zrywać się nad ranem na zbiórki oraz pokonywać krótsze dystanse. Jednak po kilku wycieczkach wybrały się następnego dnia na wspólną, niedzielną „Kulturę na świeżym”, gdzie pobudki są bardzo wczesne, a odległości bardzo dalekie. Poradziły sobie doskonale. Również wiele rodziców pytało mnie o możliwość zabrania ze sobą dzieci. Na początku 2022 roku nadszedł czas, by i małe nóżki naszych dzieci ruszyły przed siebie, stąd nowy cykl specjalnie dla nich. Przemierzamy krótsze dystanse (do 15 km), spędzamy razem czas w naturze i wspólnie zachwycamy się przyrodą – mówi Dominika Kiss-Orska.

Już 25 lutego (niedziela) uczestnicy Kultury na świeżym pojadą tym razem do Mełna, z którego dotrą nad cudną meandrującą Osę i wzdłuż niej dojdą aż do Grudziądza. Odwiedzą tereny od rezerwatu przyrody Dolina Osy, aż do rezerwatu Karasek, Orle. Całość trasy to ok. 30 km. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Mile widziane ubranie na cebulę i dużo jedzenia. Zbiórka o godz. 5.50 na dworcu PKP Bydgoszcz Główna, powrót przewidziany jest przed godz. 19:00, szczegóły TUTAJ.