Książki dostały drugie życie

W środę, 29 maja książki dostały drugie życie – fundacja Bookcrossing Polska zaprosiła bydgoszczanki i bydgoszczan do uwalniania książek i wspólnego, plenerowego czytania. Na tarasie Młynów Rothera fragmenty książek czytali m.in. pisarka Joanna Jagiełło i Prezydent Miasta Rafał Bruski.

29 maja (środa) świętujemy 21. edycję ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. To wyjątkowe wydarzenie, które odbywa się w Bydgoszczy oraz w innych miastach Polski, jest świętem literatury i wspólnoty.  Impreza ma na celu podkreślenie znaczenia książek i czytania w naszym życiu. To doskonała okazja, aby książki mogły krążyć z rąk do rąk i były czytane przez jak najszersze grono odbiorców. - Cieszę się, że po raz kolejny mogę wziąć udział w tym wyjątkowym święcie książek i promocji czytelnictwa. Czytajmy, wymieniajmy się książkami, czytajmy naszym dzieciom i wnukom, bo zaszczepienie w młodych miłości do książek może przynieść w przyszłości tylko pozytywne efekty. Znajdźmy też czas na lekturę, to prosty i bezcenny sposób na oderwanie się od codziennych spraw – mówił podczas spotkania Prezydent Miasta Rafał Bruski.

Tegoroczne wydarzenie rozpoczął przemarsz uczestników ulicami Bydgoszczy z udziałem pisarki Joanny Jagiełło. Uczniowie prowadzeni przez młodzieżową orkiestrę dętą, wyruszyli w trasę od Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, aż do Wyspy Młyńskiej. Gdy kolorowy pochód dotarł na miejsce, na tarasie Młynów Rothera odbyło się wspólne czytanie. Znani bydgoszczanie i bydgoszczanki oraz zaproszeni goście, przeczytali fragmenty swoich ulubionych książek.

Honorowy gość tegorocznego wydarzenia, Joanna Jagiełło przeczytała fragment swojej najnowszej książki pt. Wielkie Trio i potwór z Loch Ness, a Prezydent Rafał Bruski uwolnił książkę Petera Wohlleben’a  pt. Sekretne życie drzew.
Grupę czytającą na Wyspie Młyńskiej tworzyli: Jolanta Niwińska, Urszula Guźlecka, Ewa Dąbska, Ewa Krupa, Helena Dobraczewska-Skonieczka, Magdalena Popielewska, Justyna Tessa, Piotr Kikta, Bernadeta Różańska- Majchrzak, Alina Rzepecka, Barbara Jendrzejewska oraz Jarosław Stanisław Jackiewicz.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W ramach tegorocznego wydarzenia, 13 czerwca br. o godz. 18.00 w WiMBP zaplanowano spotkanie autorskie z Jolantą Niwińską, autorką książek podróżniczych. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.bookcrossing.pl

Nowa stacja bookcrossingu na mapie Bydgoszczy
 „Wybierz książkę dla siebie. W zamian zostaw inną. Bookcrossing nie znosi próżni” – to pierwsza zasada nowej stacji bookcrossingowej, która stanęła przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Bierzemy do czytania ze stacji bookcrossingowej interesującą nas pozycję. W zamian zostawiamy swoją książkę. Nowo powstała stacja bookcrossingowa wygląda jak kolorowe budki dla ptaków, ale zamiast nich są w środku książki. Znajduje się przy placu zabaw, niedaleko biblioteki. Powstała w ramach projektu „Zaczytane Bielawy” dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.