Konsultujemy Program Ochrony Środowiska dla Bydgoszczy

Opracowaliśmy wstępną wersję "Programu Ochrony Środowiska na lata 2024-2027 z perspektywą do 2031 roku". Dokument ten wyznacza kierunki działań na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego gospodarowania zasobami miasta. Jego treść poddajemy konsultacjom, w których mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy. Swoją opinią można podzielić się na stronie www.bydgoszcz.pl/program do 28 czerwca br.

Głównym celem strategicznym Programu Ochrony Środowiska (POŚ) jest poprawa stanu środowiska w Bydgoszczy oraz zrównoważone gospodarowanie jego zasobami. Dokument ma na celu realizację miejskiej polityki ochrony środowiska. Zawiera diagnozę stanu środowiska i określa strategiczne cele wraz z zadaniami, które pozwolą na ich osiągnięcie Obowiązek jego opracowania wynika z Prawa ochrony środowiska.

Obszary interwencji

Program analizuje dziewięć kluczowych obszarów interwencji, które obejmują:

• Ochronę klimatu i jakości powietrza
  • Zagrożenia hałasem
  • Pola elektromagnetyczne
  • Gospodarowanie wodami
  • Gospodarkę wodno-ściekową
  • Gleby i zasoby geologiczne
  • Gospodarkę odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów
  • Zasoby przyrodnicze
  • Zagrożenia poważnymi awariami

Dokument zawiera łącznie 119 zadań, podzielonych na trzy główne kategorie:

• 73 zadania własne miasta Bydgoszczy oraz jednostek i spółek miejskich z zapewnionym źródłem finansowania.
  • 34 zadania własne, których realizacja uzależniona jest od dostępności środków zewnętrznych oraz możliwości finansowania z budżetu miasta i budżetów spółek komunalnych.
  • 12 zadań realizowanych przez podmioty zewnętrzne.

Program zawiera również informacje dotyczące aspektów finansowych realizacji planowanych działań wraz z ich harmonogramem i koncepcję monitoringu wprowadzania w życie.

Trwają konsultacje

Konsultacje to najlepszy moment na zapoznanie się z dokumentem i zgłoszenie uwag. Swoją opinią można podzielić się na stronie www.bydgoszcz.pl/program do 28 czerwca.

Warto wiedzieć:

"Program Ochrony Środowiska na lata 2024-2027 z perspektywą do 2031 roku" do pobrania TUTAJ.