Kolejne ulice na Miedzyniu w budowie

Trwa utwardzanie kolejnych ulic na osiedlu Miedzyń. Zadania są finansowane w oparciu o kilka miejskich programów. Miasto po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów wystąpiło również o środki centralne na tego typu zadania.

Prace pełną parą ruszyły na ulicy Wejherowskiej, która jest przebudowywana w oparciu o wieloletni program przebudowy ulic. Na to zadanie zabezpieczyliśmy w budżecie miasta 2 mln zł. Ulica zyska twardą nawierzchnię na całym odcinku liczącym około 280 metrów, od Nakielskiej do Spacerowej. Powstanie pieszojezdnia z kostki betonowej. Wykonane zostaną zjazdy oraz dojścia do posesji. Przy skrzyżowaniu z ul. Spacerową powstanie parking, wyznaczonych zostanie również kilka miejsc parkingowych wzdłuż ulicy. Ulica będzie wyposażona w progi zwalniające, nowe oświetlenie oraz wpusty do kanalizacji deszczowej. Zakończenie podstawowych prac planowane jest pod koniec roku.

Kontynuowane jest również program stabilizowania kolejnych ulic o mniejszych natężeniach ruchu płytami ażurowymi. Takie prace trwają obecnie na ulicy Fiołkowej. Wkrótce wykonawca wejdzie też na ulicę Letnią. Część ulicy wykładana będzie betonową kostką, by ułatwić poruszanie się pieszym. W ostatnich miesiącach tego typu prace zakończyły się natomiast na części ulicy Widok oraz ulicy Katowickiej.

W budowie nowych ulic pomaga również program „25/75”. Dzięki niemu twardą nawierzchnię z ekokostki zyskała ulica Nefytowa. Program polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent (z możliwością obniżenia, gdy wcześniej realizowane były inne wspólne zadania przy infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej, przedmiotowo związanych z realizacją wnioskowanego zadania), mogą liczyć na realizację inwestycji w danym roku budżetowym. Tego typu zadania przygotowują kolejne stowarzyszenia mieszkańców, między innymi z ulicy Przemyskiej, Maciejowickiej i Krzywej.

Miasto po rządowych cięciach wystąpiła również o środki centralne na zadania związane z przebudową ulic osiedlowych. Bydgoszcz wnioskuje między innymi o zabezpieczenie środków niezbędnych do przebudowy ul. Janowieckiej.

Warto wiedzieć

Budowa ulic lokalnych w ostatnich latach pochłonęła ponad 117 mln zł. Ta kwota wystarczyła na budowę twardych nawierzchni na 122 „osiedlówkach”.