logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolejka była naszą chlubą




W okresie międzywojennym kolejka wąskotorowa łącząca Bydgoszcz z Koronowem była jedną z największych atrakcji naszego miasta. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym. Mnóstwa ciekawostek związanych z "ciuchcią" dowiemy się z książki "Mała kolejka".


Dziś już niewielu pamięta, że w latach 1895-1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były kolejką wąskotorową. Do czasu wybuchu II wojny światowej była to jedna z najnowocześniejszych taki kolei w Polsce. 

- Przyjeżdżali ludzie praktycznie z całego kraju, by ją obejrzeć. Zastosowanych było bardzo dużo, jak na ówczesne czasy nowoczesnych rozwiązań. Nasza wąskotorówka jako pierwsza miała trakcję motorową - mówi Michał Jankowski, bydgoski historyk, regionalista, księgarz i autor książki "Mała kolejka". 

Linia kolejki wąskotorowej prowadziła z bydgoskiego Okola poprzez Czyżkówko, Smukałę, Wtelno, Gościeradz do Koronowa. Dojeżdżając do tego ostatniego miejsca, wybrać można było się na spacer do parku Grabina. Warto dodać, że na trasie odbywał się zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Specjalne wagony przewoziły m.in. kajaki na spływy Brdą. Linia biegła przez kilka przepraw, z czego największą był most niedaleko Koronowa. Jego wysokość wynosi 18 metrów. W sumie ma 120 m długości. Dziś jest częścią trasy rowerowej łączącej Bydgoszcz z Koronowej. W sumie trasa kolejki liczyła 24 km i 530 m. Cała podróż trwała godzinę i 22 min. Trasa przede wszystkim miała jednak ogromny walor turystyczny. Na każdej ze stacji znajdowały się bowiem restauracje, kawiarnie, plaże, czy kąpieliska z których tłumnie korzystali mieszkańcy Bydgoszczy. Książka przywraca pamięć o małej kolejce i jej pracownikach, zabierając czytelnika w podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa. Przybliża okoliczności powstania i funkcjonowania Bydgoskiej Kolei Powiatowej wszystkim przez pryzmat fantastycznego źródła, jakim jest prasa, w szczególności ta międzywojenna, a także wspomnień, jakie zachowały się o „ciuchci”.

- Szukając informacji o kolejce ciągle odkrywałem wiele fascynujących ciekawostek. Nie mogło w niej też zabraknąć opowieści o ludziach, którzy tworzyli tę kolejkę i sprawiali, że była ona wielką atrakcją - dodaje Michał Jankowski. 

Wszystkich, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o jednej z największych atrakcji Bydgoszczy w okresie międzywojennym zapraszamy we wtorek (21.03) do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku 24. O godz. 18. odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Jankowski, autorem książki "Mała kolejka". Wstęp wolny.