Klucze do Miasta w rękach studentów – startują Bydgoskie Juwenalia

Nastał czas tradycyjnych Juwenaliów, czyli corocznego święta społeczności akademickiej. W tym roku studenci bydgoskich uczelni wyższych połączyli siły i przygotowali wspólną ofertę kulturalno-rozrywkową. Prezydent Rafał Bruski życząc udanej zabawy, przekazał symboliczne klucze do bram miasta. Zabawa potrwa cały tydzień.

W poniedziałek (27.05) studenci czterech bydgoskich uczelni wzięli udział w uroczystym przekazaniu kluczy do bram miasta. Klucze przekazał Prezydent Miasta Rafał Bruski, tym samym oficjalnie otwierając tegoroczne bydgoskie Juwenalia. – Maj tradycyjnie jest czasem panowania studentów w naszym mieście – powiedział Prezydent Rafał Bruski podczas przekazania kluczy – Bardzo się cieszę, że Bydgoszcz zamieni się w miasteczko studenckie. Ten czas zabawy jest Wam bardzo potrzebny po intensywnym roku nauki – dodał. Po odebraniu kluczy barwny korowód studentów, przy dźwiękach muzyki, przeszedł ulicami miasta, docierając do głównego kampusu UKW przy ul. Chodkiewicza 30.
Juwenalia to obchodzone corocznie święto społeczności akademickiej, w czasie którego odbywają się imprezy kulturalno-sportowe, organizowane głównie przez i dla studentów. Tegoroczna impreza żaków odbędzie się w dniach 27 maja – 2 czerwca na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. W tym roku swoje siły połączyły samorządy studenckie czterech bydgoskich uczelni: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Akademii Muzycznej, Collegium Medicum UMK oraz Politechniki Bydgoskiej.

Jutro (28.05) zaplanowano bitwę akademików, a 31 maja przy ul. Kaliskiego kino plenerowe. W środę (29.05) odbędzie się Grill u Kazika – to nowa nazwa dawnej Blokady Łużyka. Początek imprezy na terenie kampusu UKW przy Chodkiewicza o 15:00, a głównym wydarzeniem będzie wieczorny koncert Mezo i Libera. Na scenie zagrają także m.in. Happysad, Łydka Grubasa oraz Tymek. W ostatni dzień maja (31.05) studenci spotkają się na kampusie Politechniki Bydgoskiej na tzw. kinie pod chmurką. Natomiast w weekend (1-2.06) kampus Politechniki Bydgoskiej rozbrzmiewać będzie muzyką, śmiechem i studencką energią.

Świętowanie obiecuje tydzień pełen muzyki, sportu, aktywności kulturalnych i spotkań towarzyskich. Każdy dzień przynosi unikalny zestaw wydarzeń, zapewniając, że każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowe informacje na temat Bydgoskich Juwenaliów 2024, szczegóły TUTAJ.