Kładka nad Trasą Uniwersytecką honoruje NATO

Decyzją Rady Miasta kładce nad Trasą Uniwersytecką prowadzącej do Parku Wolności patronować będzie Sojusz Północnoatlantycki. To kolejny element jubileuszowego roku 2024, w którym obchodzimy 25-lecie wstąpienia Polski do NATO oraz 20. rocznicę utworzenia w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC).

Z inicjatywą nadania obiektowi imienia NATO wyszedł Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. To element obchodów Bydgoskiego Roku NATO i JFTC. Na dzisiejszej sesji (22 maja) uchwałę nadającą nową nazwę podjęła jednomyślnie Rada Miasta Bydgoszczy.

Kładka sąsiaduje od strony zachodniej ze zrewitalizowanym Parkiem Wolności. Po wschodniej stronie znajduje się International School of Bydgoszcz – szkoła powołana do życia z myślą o dzieciach pracowników i oficerów jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego  stacjonujących w mieście. Z początkiem kwietnia br., po modernizacji, rozpoczęły się w niej zajęcia.

Budowę kładki ukończono w 2013 roku wraz z Trasą Uniwersytecką. Jest konstrukcją łukową o długości 32 metrów. Dzięki niej udało zachować się ciągłość trasy pieszo-rowerowej wytyczonej na szczycie Zbocza Bydgoskiego. Stała się także jednym z najciekawszych punktów widokowych na wschodnią część Śródmieścia z bazyliką i gmachami uniwersyteckimi.