Kamienica z nową elewacją i ogrzewaniem

Na Okolu kolejny miejski budynek przejdzie gruntowną przebudowę. Kamienica przy ul. Granicznej 13 zostanie wyposażona w węzeł centralnego ogrzewania. Odnowiona zostanie elewacja, a stara oficyna będzie rozebrana.

Budynek pochodzi z początków XX wieku. Główna część została wzniesiona na planie prostokąta. Trzykondygnacyjna kamienica jest podpiwniczona. Wejście do budynku umieszczono od strony podwórza. Elewacja frontowa jest zdobiona gzymsami, naczółkami, opaskami okiennymi oraz eleganckimi konsolami pod linią dachu.

Zakres prac zleconych przez ADM zakłada gruntowną termomodernizację budynku. W jej zakres wchodzą również: remont elewacji, wymiana stolarki okiennej, remont klatek schodowych, poszycia dachu, przebudowa dwóch niezamieszkałych lokali, przebudowa instalacji gazu, a także przebudową pomieszczeń piwnicznych wraz z wyodrębnieniem pomieszczenia węzła cieplnego. Po remoncie elewacja będzie utrzymana w beżowej kolorystyce.

Na prace w budynku miejska spółka ADM zabezpiecza prawie 1,7 mln zł. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą. Po odbiorach przebudowana kamienica będzie objęta 7-letnią gwarancją.

W ostatnich latach w tej części Okola wyremontowanych zostało szereg innych miejskich budynków między innymi w rejonie ulicy Jasnej oraz Wrocławskiej. Więcej informacji o tych zadaniach znajduje się w tekście „Moc remontów przy ul. Jasnej”. W tym roku ADM zlecił też kompleksową modernizację dwóch kamienic przy ul. Rycerskiej na Bocianowie. Więcej szczegółów o zakresie tej inwestycji znajduje się TUTAJ.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników, mostów. Zlecane są prace przy odtwarzaniu zieleni. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań podnoszących estetykę miejskiej przestrzeni. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.