logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

JFTC świętuje 20 urodziny!
W 2004 roku w Bydgoszczy otwarte zostało Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). Z okazji 20. urodzin w środę (22.05) w Bydgoszczy odbył się piknik wojskowy. Dobrą zabawę utrudniały mocno padające deszcze.


Trwa świętowanie 20-lecia JFTC. Na początku maja br. na Starym Rynku stanęła wystawa "Historia JFTC - 20 lat NATO w Bydgoszcz", a w środę, 22 maja odbył się  piknik wojskowy. Oficjalne otwarcie nastąpiło na Starym Rynku.


 
- Cieszę się, że Bydgoszcz już od dwóch dekad może być nie tylko miejscem pracy, ale również domem i miejscem wypoczynku dla licznych żołnierzy krajów sojuszniczych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Jako gospodarz miasta z satysfakcją odnotowuję, że wielu z nich wielokrotnie wraca już po zakończeniu służby, nie tylko w myślach, do naszego miasta. Niektórzy z nich na stałe związali z Bydgoszczą swoją przyszłość. To znak, że nad Brdą czuli i czują się dobrze i że zostawili tutaj kawałek swojego serca. Jestem pewien, że wpłynęła na to również życzliwość i otwartość mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy - polskiej stolicy NATO, za którą bardzo dziękuję - mówił Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.


 
Mieszkańcy, którzy pojawili się w środowe popołudnie na Stary Rynek podziwiali pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu pododdziałów polskiego, czeskiego i słowackiego. Potem piknik przeniósł się na Wyspę Młyńską.
Nie zabrakło tradycyjnej wojskowej grochówki. Można było z bliska zobaczyć sprzęt wojskowy. Niestety dobrą zabawę przerywały ulewy przechodzące w środowe popołudnie nad centrum Bydgoszczy.


 
Istotna rola JFTC
 
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO od 2004 roku odgrywa istotną rolę w ramach sieci szkoleniowej Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO. Od roku 2009 JFTC funkcjonuje w nowoczesnym obiekcie, wyposażonym w zaawansowane systemy informatyczne. Centrum posiada warunki do zabezpieczania ćwiczeń do szczebla Dowództwa Sił Połączonych.
JFTC organizuje i prowadzi ćwiczenia dla dowództw Sojuszu i dowództw narodowych, w tym dowództw szczebla operacyjnego. Centrum służy także kompetentnymi zespołami szkoleniowymi, które wspierają sekcje nadzoru podczas innych ćwiczeń i szkoleń
W JFTC pracuje 170 osób – oficerów, podoficerów oraz pracowników cywilnych z 22 państw NATO (Belgii, Bułgarii, Czech, Dania, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch), i z 1 państwa zrzeszonego w Partnerstwie dla Pokoju (Gruzji).
 
Bydgoszcz polską stolicą NATO
 
Mieszczące się w naszym mieście Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO  jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie – drugi, Joint Warfare Centre jest w Norwegii (Stavanger). Wraz z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji. A to nie jedyna instytucja NATO w naszym mieście.  W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: 3. Batalion Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence) oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland), a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz). Wkrótce w naszym mieście powstanie też Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC).