Grunwaldzka z nową zabudową, ale w historycznej linii

Kolejne nowe obiekty uzupełniają zabudowę ulicy Grunwaldzkiej na Okolu. Dzięki nim jedna z reprezentacyjnych ulic zyskuje na estetyce. Nowoczesne budynki utrzymują historyczne linie zabudowy i przyciągają nowych mieszkańców co jest istotnym wsparciem rewitalizacji tej części Bydgoszczy.

Nowa zabudowa wypełnia między innymi teren przy skrzyżowaniu z ulicą Wrocławską.  Wcześniej rozebrano niewielkie parterowe obiekty, które kontrastowały z wyższą zabudową ważnej ulicy. Obecnie powstaje budynek na planie litery „C”. Znajdzie się w nim około 115 mieszkań oraz 6 lokali usługowych na parterze. Budynek będzie wyposażony w halę garażową. Wyróżniać ma go łagodnie zaokrąglone narożniki, loggie, duże przeszklenia oraz biało-grafitowa kolorystyka. Gotowa jest już konstrukcja budynku. W poprzedniej dekadzie po przeciwnej stronie skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i  Wrocławskiej  powstał natomiast nowy biurowiec.

„Plombowanie” ul. Grunwaldzkiej planowane jest również w sąsiedztwie istniejącego budynku BTBS  z nr 64. Był to jeden z pierwszych obiektów zaprojektowanych z myślą o przywracaniu architektonicznego ładu na ważnej ulicy.  Powstał on w 2013 roku. Miejska spółka  chciałaby zrealizować podobne projekty na parceli  u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i Czarnej Drogi, na których obecnie istnieją budynki przeznaczone do rozbiórki.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w takich lokalizacjach istotnie wspierają proces rewitalizacji. Osiedle zyskuje nowych mieszkańców, którzy korzystają z bogatej oferty usług i dobrze rozbudowanej infrastruktury. Miasto nie ponosi dodatkowych kosztów związanych np. z budową nowych dróg, uzbrojenia podziemnego, tworzeniem nowych placówek z usługami publicznymi.

W ostatnich latach wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej odnowiono też szereg wartościowych kamienic. Tylko w mijającym roku blask odzyskały m.in. budynki z numerami 55, 81 i 137. Remonty i inwestycje mieszkaniowe oraz szereg zadań zrealizowanych już przez miasto (remonty jezdni, chodników, budowa dróg rowerowych, bezpiecznych przejść, parkingów i nasadzenia drzew) pomagają przywrócić estetyczny wygląd tej części Okola.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Modernizowane są obiekty użyteczności publicznej. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W opracowaniu jest m.in. plan dla obszaru znajdującego się pomiędzy ulicami Królowej Jadwigi, Grunwaldzką i Jasną.