Fuzja miejskich spółek. BPPT łączy się z BARR-em

Rada Miasta zgodziła się na połączenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. Fuzja spółek pozwoli zoptymalizować koszty funkcjonowania i ułatwi zarządzenie. BPPT wsparty doświadczeniem BARR będzie pozyskiwał inwestorów i przygotowywał niezbędne tereny pod rozwój oraz realizował dotychczasowe zadania BARR.

Połączenie nastąpi przez przeniesienie całego majątku Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego na spółkę Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o. Fuzja ma usprawnić  zarządzanie majątkiem gminnym. Poza tym  zwiększy i uporządkuje potencjał organizacyjny i ekonomiczny spółek. Zwiększy także możliwości realizacji zadań własnych gminy w zakresie pozyskiwania inwestorów i przygotowania dla nich atrakcyjnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Za połączeniem przemawiało wiele innych argumentów:

• uproszczenie struktury osób prawnych, których celem działalności jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na terenie Bydgoszczy, tym samym ograniczenie liczby spółek komunalnych zaangażowanych w tego typu zadanie;
  • zwiększenie poziomu rentowności i zakresu świadczonych usług; zdolności do pozyskiwania
  • zewnętrznych źródeł finansowania; redukcję kosztów działalności; poprawienie relacji wyznaczających szeroko rozumianą efektywność spółki; zmniejszenie kosztów obsługi zarządu; usprawnienie procesów, które spowoduje obniżenie kosztów ich realizacji, a także czasu reakcji;
  • racjonalizacja posiadanych zasobów (w sytuacji występowania dwóch odrębnych spółek, obie musiały posiadać lub organizować zasoby rzeczowe potrzebne do realizacji powierzonych im zadań, w przypadku połączenia można ograniczyć ilość oraz powielanie się zasobów);
  • poprawa funkcjonowania i ujednolicenie systemu zarządzania zasobami ludzkimi poprzez: ograniczenie dublowania się stanowisk; możliwość efektywniejszego wykorzystania wysoko wykwalifikowanych pracowników; poprawa organizacji działania, w myśl realizacji zasady zastępstwa dla wszystkich strategicznych stanowisk;
  • poprawa funkcjonowania i ujednolicenie systemu zarządzania organizacją poprzez: maksymalne wykorzystanie możliwości efektu synergii w zakresie działalności operacyjnej, dzięki wykorzystaniu efektu skali; powstanie jednego ośrodka decyzyjnego w zakresie planowania, koordynacji i uzgodnienia zamierzeń inwestycyjnych;
  • rozwój oferty wspólnej, poprzez właściwą integrację prowadzonej działalności.

Gospodarcze serce regionu

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o. oferuje tereny inwestycyjne na sprzedaż oraz pod dzierżawę. Zajmuje powierzchnię 290,9 hektarów. Swoją działalność na terenie BPPT prowadzi 170 firm, które zatrudniają ponad 5 tysięcy osób. Przygotowując tereny dla inwestorów, pracownicy spółki podejmują szereg działań obejmujących m.in. wydzielenie i podział geodezyjny działek, badania hydrogeologiczne gruntów, budowę nowej i rozbudowę już istniejącej infrastruktury. BPPT dokonuje podziału gruntu w zakresie wielkości i kształtu działki zgodnie z wymaganiami Inwestora Aktualnie powierzchnia wolnych terenów inwestycyjnych wynosi około 55 hektary. Po połączeniu z BARR spółka odpowiedzialna będzie także za kompleksowe wsparcie  procesów inwestycyjnych w mieście, na każdym etapie ich realizacji, a także pomocy dla przedsiębiorców w ramach opieki poinwestycyjnej. Cały obszar Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gdzie oznaczono go jako teren aktywności gospodarczej, obejmującej działalność usługowo-produkcyjną, składowanie i magazynowanie. Inwestorzy mają tu zapewniony dostęp do mediów, w tym energii cieplnej. Spółka dysponuje także około 6000 m2 powierzchni biurowej i ponad 7500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej hal przeznaczonymi pod wynajem.