Ekokostka na kolejnych ulicach

Trwają prace przy utwardzaniu kilku osiedlowych ulic ekokostką. To nowoczesna nawierzchnia przepuszczająca wodę, o parametrach lepszych niż ażurowe płyty. Szereg prac kończy się już na Miedzyniu.

Wiosną ZDMIKP zlecił utwardzenie 8 ulic z wykorzystaniem ekokostki. Ten rodzaj nawierzchni pozwala na tworzenie powierzchni biologicznie czynnych, co poprawia odwodnienie. Kostki wyposażone są w specjalne odstępniki, a powstałe przy układaniu wolne przestrzenie zasypywane są drobnym kruszywem. Część dedykowana pieszym wykładana jest standardową kostką betonową. Skrzyżowania również utwardzane są kostką betonową i otrzymują formę wyniesioną, co poprawia bezpieczeństwo.

Prace w tym roku prowadzone są na następujących ulicach:

• Wieśniacza (Miedzyń)
  • Krańcowa  (Osowa Góra)
  • Kolibrowa od ul. ul. Dzięciołowej do ulicy Gawroniej (Osowa Góra)
  • Kilowa (Osowa Góra)
  • Iglasta (Miedzyń)
  • Młynarska (Miedzyń)
  • Orzechowa na odcinku od ul. Nakielskiej do ul. Mahoniowej (Miedzyń)
  • Czorsztyńska (Miedzyń)

Zakończenie inwestycji i odbiory planowane są na listopad br. Koszt utwardzenia tych 8 ulic to prawie 3,7 mln zł.
Równocześnie prowadzone są też prace z wykorzystaniem innych technologii. Część ulic utwardzana jest ażurowymi płytami lub standardową kostką. W ostatnich dniach zlecone zostały także prace przy zadaniach wybranych przez mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.

Łącznie w tym roku zaplanowano utwardzenie ażurami około 3,3 kilometrów dróg osiedlowych. Na koniec roku będziemy mieli w Bydgoszczy już blisko 100 ulic utwardzonych płytami ażurowymi lub ekokostką. Na program utwardzania ulic gruntowych trafi w tym roku Miasto zabezpieczyło  ponad  30 mln zł. Poza tym wykorzystujemy pozyskane wcześniej środki z funduszy zewnętrznych.