logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

E-cmentarz ułatwi zarządzanie
Pięć bydgoskich cmentarzy zostanie dokładnie zinwentaryzowanych, a następnie dane udostępnione zostaną na specjalnej stronie internetowej. Ułatwi to zarządzanie nekropoliami.


W Bydgoszczy funkcjonuje pięć nekropolii komunalnych. Znajdują się one przy ulicach: Wiślanej, Lotników, Kcyńskiej, Grunwaldzkiej i Ludwikowo. W pierwszej kolejności wykonana zostanie dokładna inwentaryzacji cmentarzy (podział na sektory, rzędy, numery grobów), wykonaniu dokumentacji zdjęciowej, naniesieniu na mapy grobów oraz obiektów dodatkowych, przygotowaniu aplikacji oraz wprowadzeniu do systemu danych z ksiąg cmentarnych. Następnie wdrożony zostanie system informatyczny przetwarzający wszystkie dane. Ułatwi on zarządzanie oraz pozwoli na obsługę finansowo-księgową. Częścią systemu ma być również witryna internetowa  z wyszukiwarką grobów. Pozwoli ona na wyszukiwaniu grobu konkretnej osoby. Wyszukiwanie opierać ma się na wielu danych po dacie urodzenia lub dacie zgonu, imieniu i nazwisku. System z pewnością ułatwi poszukiwanie danych o swoich  przodkach  osobom tworzącym drzewa genealogiczne. Poza tym e-cmentarz wskaże zarządcy między innymi lokalizacje grobów opłaconych, nieopłaconych i objętych opieką konserwatorską. Utrzymanie miejskich cmentarzy oraz grobów wojennych w ciągu roku kosztuje około  1,5  mln zł.
Obecnie trwa przetarg na wybór firmy, która wdroży system "e-cmentarz". Umowa zostanie zawarta na okres 4 lat, ale system powinien działać po wakacjach. W budżecie na wprowadzenie elektronicznego systemu zarządzania cmentarzami zarezerwowano pulę 300 tysięcy złotych.

Bydgoskie cmentarze w liczbach:

 

  • Powierzchnia największego cmentarza przy ul. Wiślanej Wiślana – 23,77 ha
  • Liczba grobów na wszystkich cmentarzach – około 38 tysięcy
  • Liczba komunalnych nekropoli  - 5