logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dzień Organizacji Pozarządowych w BCOPW
27 lutego obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych - na terenie Bydgoszczy działa ich ponad 1,3 tys. Przypominamy, że rozliczając swoją deklarację PIT warto wesprzeć bydgoskie organizacje.


Organizacje pozarządowe są ważnym elementem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Wachlarz ich działań jest bardzo szeroki. W sumie w Bydgoszczy działa ponad tysiąc organizacji pozarządowych w obszarach takich jak edukacja, pomoc społeczna, aktywizacja społeczna, profilaktyka uzależnień, zdrowie, ekologia, ochrona zwierząt czy sport i turystyka. NGO’sy zajmują się także wsparciem seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi oraz niepełnosprawnościami. Praca dla lokalnej społeczności, dzięki której nasze miasto może pochwalić się przyjazną i wspólnie budowaną atmosferą, zasługuje na szacunek i uznanie. Światowy Dzień NGO już 27 lutego (wtorek)  pod hasłem "Zostaw 1,5 % w Bydgoszczy". Ten dzień w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 będzie wypełniony wieloma inspiracjami. - Święto organizacji pozarządowych to też święto BCOPWu, bo to najważniejszy dzień dla naszych odbiorców i odbiorczyń. Przez cały dzień będziemy świętować w BCOPW Gdańska 5. Przygotowaliśmy dla społeczników i społeczniczek masę atrakcji - spotkania i networking, merytoryczną wiedzę na szkoleniach i warsztatach a także przekąski i słodkości. Zapraszamy już od rana na pyszne i ważne drugie śniadanie III sektora, które będzie okazją do podzielenia się dobrymi praktykami w zdobywaniu 1,5 procent podatku na swoją działalność - informuje Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej. W trakcie spotkania w BCOPW  przy Gdańskiej 5 odbędą się także konsultacje z ekspertami w zakresie prawa i księgowości.

Szczegółowy harmonogram:
9.00 – 10.30 – II śniadanie III sektora
9.00 – 11.00 – szkolenie „Jak promować swoją działalność w mediach społecznościowych”
10.30 – 11.30 – konferencja „Obowiązki podatkowe organizacji pozarządowych”
12.00 – 14.00 – konferencja „Przekrój wsparcia dla organizacji pozarządowych z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021 – 2027”
16.30 – 17.45 – gala wręczenia nagród w konkursie na Najlepszą Bydgoską Inicjatywę Pozarządową 2023 r. „Przechodzący przez rzekę”
- panel dyskusyjny pt. „Jak stać się rekordzistą w pozyskiwaniu 1,5 %”
- wręczenie nagród w konkursie na Najlepszą Bydgoską Inicjatywę Pozarządową 2023 r. „Przechodzący przez rzekę”
- czas na rozmowy przy kawie i herbacie

Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy i szczegóły wydarzenia TUTAJ.


Warto wiedzieć:
Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. Podmioty pozarządowe są ważnymi uczestnikami oraz kreatorami różnorodnych aktywności społeczno-gospodarczych. Często nazywane są tzw. „trzecim sektorem”, niezależnym od instytucji publicznych oraz biznesu. Organizacje pozarządowe funkcjonują na zasadzie non-profit, są nastawione na cel społecznie użyteczny, nie na zysk.