Dodatkowa kondygnacja i odświeżona elewacja przy ul. Warszawskiej

Rozpoczęła się rozbudowa kamienicy przy ul. Warszawskiej 21. Budynek zyska dodatkową kondygnację i jednolitą, odświeżoną elewację. Wcześniej udany remont przeszła sąsiednia kamienica z numerem 19.

Zakres prac przy budynku na ul. Warszawskiej 21 obejmuje nadbudowę istniejącego budynku mieszkalno- usługowego o jedną kondygnację mieszkalną wraz z kotłownią gazową oraz remont elewacji. Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Zbudowano go na planie prostokąta. Początkowo kamienica znacznie więcej  elementów dekoracyjnych. W trakcie użytkowania, prawdopodobnie podczas remontów część gzymsów, naczółków nad oknami usunięto. Budynek, mimo ich utraty, bardzo dobrze uzupełnia pierzejową zabudowę ważnej śródmiejskiej ulicy.

Przed dwoma laty wyremontowana została sąsiednia kamienica z numerem 19. Budynek zdobi obecnie przestrzeń z oczyszczoną czerwoną cegłą i odnowionym detalem. Estetyczną elewację zyskał także narożny budynek przy skrzyżowaniu z ul. Jana III Sobieskiego. Wcześniej w tej części miasta zrealizowanych zostało wiele innych inwestycji. Wyremontowana została nawierzchnia ulicy oraz chodników. Odrestaurowany został również mur otaczający zabytkowe zabudowania jednostki wojskowej. Parafia ewangelicko-augsburska zrewitalizowała natomiast przyległy do ul. Warszawskiej plac Zbawiciela. Planowane są kolejne inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa i  estetyki ważnego ciągu łączącego dworzec z ulicą Gdańską. W tym roku drogowcy zaplanowali wytyczenie na jezdni buspasa.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy. Od kilku lat przy prezydencie działa Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.