logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Prace w toku




Trwają prace przy wielu wiekowych budynkach. Część z nich wspierana jest naszymi dotacjami z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków. Odnowione elewacje zyskują między innymi gmach UKW na placu Kościeleckich, zespół zabudowań przy ul. Ossolińskich 4-6 oraz bogato zdobiona kamienica przy ul. Bolesława Chrobrego 21. Wartość prac przy zabytkowych obiektach w tym roku szacowana jest na ponad 4 mln zł.


Miejska dotacja umożliwi między innymi kontynuowanie estetycznych zmian na placu Kościeleckich. Pomoże Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego rozpocząć remont elewacji neogotyckiego gmachu u zbiegu z ulicą Bernardyńską. Budynek ma znów zapraszać do odwiedzenia Salonu Bydgoszczy.

Wspieramy uczelnię

Gmach wzniesiono w latach 1890-92 z czerwonej cegły. Zaprojektował go Carl Meyer – radca budowlany, autor wielu innych charakterystycznych budynków. Od początku budynek przy placu Kościeleckich był związany z bydgoską edukacją. Początkowo służył szkole żeńskiej. Do 2004 roku mieścił szkołę podstawową. W 2010 roku nieruchomość miasto darowało UKW. W ubiegłym roku uczelnia wykorzystała miejską dotację na remont budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2. Koszt trwających prac to blisko 800 tysięcy złotych. Wiosną, w ramach rozbudowy ul. Kujawskiej odnowione zostały chodniki przylegające do budynku od strony ul. Bernardyńskiej i wschodniej części placu Kościeleckich. Złożony został wniosek o dofinansowanie dalszej rewitalizacji placu ze środków rządowych.

Czerwona cegła, szachulec i biały tynk

Rozpoczynają się też pierwsze prace przy wartościowych zabudowaniach przy al. Ossolińskich 4-6. Budynek powstał na planie zbliżonym do prostokąta w latach 1903-06. Łączy wiele elementów stylistycznych m.in. typowych dla secesji i modernizmu. Zasadniczo posiada dwie kondygnacje i użytkowe poddasze. Przykryty jest wielopołaciowym dachem krytym dachówką ceramiczną, tak zwaną esówką. Na elewacji dominują partie białego tynku i detal architektoniczny z cegły licówki. Elewacja frontowa jest silnie rozczłonkowana. Ryzalit w południowej części wieńczy hełm. W środkowej części na wysokości piętra wkomponowana została loggia. Nad nim część poddasza doświetlona została lukarnami. Północna część od frontu posiada również niewielki wykusz nad II kondygnacją. W szczytach charakterystycznym elementem jest konstrukcja szkieletowa. Warto zwrócić uwagę również na elegancką bramę wejściową na teren parceli. Budynek przez wiele lat był częścią pierwszej bydgoskiej uczelni rolniczej. Obecnie funkcjonuje w nim wspólnota mieszkaniowa. Prace pochłoną ponad 343 tysiące złotych. W tym roku aleje Ossolińskich przeszły gruntowną przebudowę. Odnowiony został ciąg spacerowy, a po obu stronach ulicy wytyczono pasy dla rowerzystów.

Śródmiejska pierzeja w komplecie

Rusztowania zwiastują też duże zmiany przy ul. Bolesława Chrobrego 21. Rozpoczął się tam remont konserwatorski elewacji frontowej. Czterokondygnacyjna kamienica powstała na planie zbliżonym do litery L na przełomie XIX i XX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem jest niej ryzalit akcentujący centralną część kamienicy z masywnym portalem wejściowym z kilkoma kamiennymi schodami. Osadzone są w  nim wyjątkowej urody drewniane drzwi z naświetlem. Portal zdobiony jest eleganckimi pilastrami  oraz solidnym naczółkiem z płaskorzeźbą.

We wschodniej, skrajnej części kamienicy, w parterze umieszczono przejazd bramny na podwórze. W tej części kamienicy na ostatniej kondygnacji wkomponowano również loggie. Elewacja jest boniowana na całej wysokości. Zdobią ją również gzymsy i naczółki okienne. W płyciny pod częścią okien wkomponowano półtralki. Koszt prac wyniesie ponad 210 tysięcy złotych. Dzięki temu remontowi cała południowa pierzeja ulicy Chrobrego pomiędzy placem Piastowskim i ulicą H. Sienkiewicza będzie składała się z odnowionych elewacji. Wcześniej na koszt miasta wyremontowane zostały chodniki, dosadzono drzewa oraz rozbudowano monitoring przy tej ulicy.

 

Warto wiedzieć

W tym roku zagwarantowaliśmy wsparcie na prace przy 21 zabytkowych budynkach, które nie należą do miasta. Dzięki naszym dotacjom właściciele kolejnych historycznych obiektów zlecą remonty elewacji, dachów, balkonów. Koszt tych prac szacowany jest na ponad 4 mln zł. Lista obiektów wytypowanych do uzyskania wsparcia została opracowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Oceniana była między innymi wartość historyczna budynków oraz ich położenie. Równocześnie miasto prowadzi rewitalizacje własnych budynków. Więcej informacji o tegorocznych dotacjach znajduje się TUTAJ.