Dbamy o zabytki. Kolejne zmiany wzdłuż ul. Długiej

W tym roku dotacje konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 21 obiektów. W oparciu o miejskie dofinansowanie możliwa będzie kontynuacja prac przy ul. Długiej 62.

Budynek przy ul. Długiej to piętrowa kamienica. Jej najcenniejszą częścią są XIX-wieczne piwnice. Mimo bardzo skromnych rozmiarów budynek, na wysokości piętra, ma szereg oryginalnych zdobień typowych dla neorenesansu. Charakterystycznym elementem jest fryz umieszczony pod gzymsem wieńczącym frontową ścianę. Bogato zdobione są również otwory okienne. Ta część kamienicy jest po remoncie. Miejskie środki zabezpieczono na kontynuację prac przy parterowej części obiektu. Wartość prac konserwatorskich oszacowana została na ponad 15 tysięcy złotych.

Wcześniej wzdłuż ul. Długiej wypiękniało kilkadziesiąt innych budynków. Na większe tempo prac przy rewitalizacji historycznych budynków wpływają działania uruchomione przez miasto. To nie tylko  dotacje konserwatorskie, ale również duże inwestycje związane z przebudową infrastruktury ulic, nakazy przeprowadzenia prac, interwencje miejskiego plastyka i przygotowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

W ostatnich miesiącach  fronty obiektów, które czekają jeszcze na prace konserwatorskie zostały dodatkowo zabezpieczone wielkoformatowymi plandekami.  Przedstawiają one grafiki z planowanymi rzutem elewacji po zakończeniu prac. Takie rozwiązanie wdrożono m.in. przy kamienicy na ul. Długiej 42. Poprawiło to estetykę tej części Starego Miasta.

Ulica Długa to najdłuższa ulica miasta lokacyjnego Bydgoszczy licząca 650 metrów. Najważniejsza pod względem historycznym i funkcjonalnym. Należy, obok ul. Gdańskiej i Dworcowej, do najważniejszych, śródmiejskich ulic handlowych Bydgoszczy. W ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej zrewitalizowany został ostatni odcinek historycznej ulicy pomiędzy Zbożowym Rynkiem i ulicą Pod Blankami. Na jezdnię wróciła kamienna kostka, ulica zyskała chodniki z granitowych płyt z opaskami. Zainstalowano też stylowe latarnie. Poza tym wyeksponowany został fragment toru, przypominający o kursujących tą ulicą tramwajach.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 21 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 4 mln zł. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych dotacjach znajduje się TUTAJ.