logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Kamienica z pocztą wypiękniała
Kończą się konserwatorskie prace w kamienicy przy ul. Świętojańskiej 18. Pomogła w nich miejska dotacja. Wcześniej wzdłuż tej ulicy wypiękniało wiele innych prywatnych oraz publicznych budynków.


Budynek pochodzi z końca XIX wieku. Zbudowano go na planie prostokąta. Pierwszym właścicielem piętrowej kamienicy był kolejowy urzędnik A. Artkopf. Centralna część zaakcentowana jest delikatnym ryzalitem, w który wkomponowano główne wejście. Zdobione jest lizenami i masywnym nadprożem. Na wysokości piętra zachowały się rozbudowane zdobienia wokół okien w formie opasek, naczółków. Nad oknem, w osi budynku na wysokości I piętra, wkomponowano płaskorzeźbę w formie twarzy przypominającej dziecięcą postać ze skrzydłami. Kamienica pełni funkcję mieszkalno-usługową. Na parterze funkcjonuje filia Poczty Polskiej. Kończący się remont  zleciła wspólnota mieszkaniowa. Koszt prac przy elewacji frontowej wraz z sienią, elewacji podwórzowej oraz odmalowania ściany szczytowej od strony gmachu CM  to 210 tysięcy złotych. W konserwatorskim remoncie pomogła miejska dotacja z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków w kwocie 100 tysięcy złotych.

Wcześniej odrestaurowano kilka innych budynków. Wśród nich między innymi kamienice nr 5, 9, 11, 13, 14, 15 i 22. Równie elegancko prezentuje się zabytkowy gmach Collegium Medicum, czyli dawna szkoła wzniesiona już w 1888 roku.

Warto wiedzieć

W tym roku na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków przeznaczyliśmy pół miliona złotych. Pozwolą one dofinansować 7 zadań o łącznej wartości ponad miliona złotych. Równocześnie miasto występuje o wszystkie możliwe środki centralne na tego typu zadania.