logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Czarna Droga z ciekawą kartą historii
Na Okolu remontowane są kamienice położone nie tylko wzdłuż reprezentacyjnej ulicy Grunwaldzkiej. Coraz więcej prac przy elewacjach zlecają również wspólnoty oraz właściciele nieruchomości położonych przy bocznych ulicach o równie interesującej przeszłości. Nowe życie zyskuje między innymi budynek przy Czarnej Drodze 41.


Około 100-letni budynek wzniesiono na planie trapezu. Kamienica liczy 3 kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Przed remontem była pozbawiana elementów dekoracyjnych na fasadzie. Środkową część wieńczył jedynie łukowaty szczyt.  Inwestor w trakcie prac zdecydował się nadać budynkowi wystrój nawiązujący do innych stuletnich budynków w tej części miasta. Otwory okienne ujęto w opaski spinające I i II piętro. Przywrócono gzymsy, a pola pod oknami zaakcentowano wypukłościami w jasnym kolorze. Obecne w tej części Okole remontowane są również dwie kamienice wzdłuż ul. Grunwaldzkiej.

Kamienica stoi przy ulicy, która prawdopodobnie została wytyczona wraz z budową linii kolejowej Berlin-Bydgoszcz-Królewiec, czyli w połowie XIX wieku. Wówczas ta część Okola była położona poza granicami ówczesnej Bydgoszczy. Na południowym końcu Czarnej Drogi przerzucono mostek nad Kanałem Bydgoskim przy V. śluzie  w kierunku Wilczaka.

Po stronie północnej Czarna Droga prowadziła wprost na mosty kolejowe. Ceglany most wschodni z częścią dla pieszych oddany do użytku w 1851 roku jest najstarszym zachowanym obiektem mostowym w Bydgoszczy i jednym z najstarszych istniejących mostów kolejowych w Polsce. Dzięki znajdującym się obiektom umożliwiającym przekraczanie Brdy i Kanału Czarna Droga stała się dla wielu bydgoszczan ważnym skrótem prowadzącym z Wilczaka i Okola na dworzec kolejowy. Przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z Czarną Drogą (za torami) znajdował się również dworzec bydgoskiej wąskotorówki, która kursował m.in. do Koronowa.  

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Stare pocztówki: fotopolska.eu