Centrum Onkologii otwiera nowoczesną pracownię

30 lat temu oficjalnie otwarto bydgoskie Centrum Onkologii. Przez te lata szpital stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków w kraju leczącym pacjentów z nowotworami. We wtorek (14.05) oficjalnie otwarto pracownię Linac-MR.

Dokładnie 26 marca 1994 roku po latach budowy nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Onkologii w bydgoskim Fordonie. Do użytku oddano 150 łóżek, ale bardzo szybko okazało się, że potrzeby są znacznie większe. Bydgoski szpital rozrastał się. W 2008 roku przy szpitalu otwarto hotel Pozyton. W latach 2011-2013 zbudowano Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARiS). W 2013 r. rozpoczęto budowę Innowacyjnego Forum Medycznego, a rok później Polikliniki Centrum Onkologii. W planach są kolejne inwestycje.
Jedną z nich uroczyście otwarto we wtorek (14.05). Jest nią pracownia akceleratora Linac-MR. Centrum Onkologii w Bydgoszczy, jako pierwszy ośrodek w kraju, czwarty w Europie zakupiło specjalistyczny sprzęt akcelerator MR, umożliwiający jeszcze dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych. Zintegrowanie akceleratora radioterapeutycznego z tomografem rezonansu magnetycznego pozwoli obserwować dynamikę subtelnych zmian nowotworowych przy pomocy wysokiej rozdzielczości obrazów MR i  na bieżąco modyfikować parametry promieniowania w trakcie terapii – radioterapia adaptacyjna.

Uroczystego otwarcia dokonali m.in. zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski i bydgoscy parlamentarzyści.

We wtorek w Operze Nova odbyła się też uroczysta gala z okazji 30-lecia powstania Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka. W imieniu Miasta Bydgoszczy wyróżnienia wręczyła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.