Bydgoszczanie uczczą pamięć ofiar Holokaustu

W piątek, 27 stycznia na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Także w Bydgoszczy odbędą się uroczystości upamiętniające tych, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem tego czasu i miejscem zagłady ponad 1,1 miliona osób. W Auschwitz mordowani i więzieni byli obywatele niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów Europy, w zdecydowanej większości Żydzi. Mimo że wiele ofiar Holokaustu nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca i instytucje.
Młyny Rothera w piątek (27.01) przypomną bydgoskich sąsiadów, którzy zginęli w czasie zagłady.
- Zależy nam na kultywowaniu pamięci o bydgoszczanach, którzy chodzili po tych samych ulicach i mijali te same miejsca, które my mijamy dzisiaj. Żydzi są częścią naszego lokalnego dziedzictwa, a ślad po tym, że nasze narody przez wieki były sąsiadami, jest obecny chociażby w naszym języku czy w naszej kuchni. Upamiętnienie ofiar Zagłady może być małym gestem o wielkiej mocy: to zabranie stanowiska i wyrażenie sprzeciwu wobec przejawom nienawiści i dyskryminacji – mówi Kamila Burchart, Specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.
W piątek o godz. 12 w miejscu, w którym stała bydgoska synagoga – u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza złożone zostaną kwiaty i kamienie – żydowskie, symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci.

Natomiast ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbędzie się na Placu Teatralnym.
W dniach 27.01-02.02, będzie można zobaczyć w młynach fotografie życia codziennego Żydów, którzy do II wojny światowej związani byli z Bydgoszczą. Zdjęcia zostały pozyskane z Yad Vashem i United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.