logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz świętowała rocznicę powrotu do Polski
Dokładnie 103 lata temu Bydgoszcz wróciła do Macierzy. W piątek (20.01) w mieście uczciliśmy pamięć bohaterów tamtych przełomowych wydarzeń.


Po 148 latach zaborów 20 stycznia 1920 polskie wojsko pojawiło się na ulicach Bydgoszczy. Dzień wcześniej Jan Maciaszek z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa otrzymał symboliczne klucze do miasta. Na mocy Traktatu Wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski (więcej TUTAJ).
Dzisiaj uczciliśmy pamięć bohaterów tamtych dni. Zastępczyni prezydenta miasta Maria Wasiak złożyła kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, a później na Starym Rynku pod tablicą poświęconą generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu.

To on 22 stycznia 1920 r. właśnie w samym centrum miasta ogłosił, że Bydgoszcz oficjalnie przyłączona zostaje do Polski. W piątek (20.01) po mszy w katedrze rozpoczęły się uroczystości patriotyczne na Starym Rynku.

- Dziś, jako bydgoszczanie dumni jesteśmy, że nasze gościnne miasto świętujące 103. rocznicę powrotu do ojczyzny stało się bezpieczną przystanią dla wielu naszych ukraińskich przyjaciół, którzy zmuszeni zostali opuścić swoje domy - mówił prezydent Rafał Bruski. - Życzymy Wam, by niełatwa historia Bydgoszczy, wolnej Bydgoszczy i całej Polski, była dla Was zawsze znakiem nadziei i wiary w zwycięstwo. Wierzymy głęboko, że i tym razem sprawiedliwość i umiłowanie wolności zwycięży. Że wróg niedoceniający hartu ducha i woli triumfu naszych wschodnich sąsiadów, którzy nie chcą żyć w zniewoleniu, zostanie pokonany i odejdzie w niepamięć historii - dodawał prezydent, który z delegacją radnych złożył kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa.


Na zakończenie uroczystości orkiestra wojskowa odegrała pieśni patriotyczne.