Bydgoszcz stawiana za wzór

Bydgoszcz odwiedzili goście z Zamościa. W dniach 10-11 września br. zastępczyni prezydenta Zamościa Marta Pfeifer, dyrektorzy i pracownicy kilku wydziałów zamojskiego urzędu miasta podpatrywali, jak działa w Bydgoszczy system rozliczeń za media w obiektach użyteczności publicznej. Spotkał się z nimi zastępca prezydenta Łukasz Krupa i miejski energetyk Tomasz Bońdos.

W Bydgoszczy gości kilkuosobowa delegacja z Zamościa z zastępczynią prezydenta Martą Pfeifer na czele. Przyjechali zobaczyć, jak działają w naszym mieście autorskie systemy rozliczeń za media w obiektach użyteczności publicznej. Opowiadał o tym Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią UMB. W tym roku Bydgoszcz nagrodzono za projekt: „Robotyzacja procesu pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów za energię elektryczną od sprzedawcy oraz dystrybutora dla jednostek Miasta Bydgoszczy wraz z pozyskaniem danych z tych dokumentów” w konkursie „Innowacyjny Samorząd” .

To już trzecia nagroda dla miasta za tę inicjatywę – w 2022 roku robot zdobył  1. miejsce za najlepsze usługi smart w polskich miastach podczas targów Smart City Expo Poland. W ubiegłym roku rozwiązanie przyniosło Miastu tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023. Bydgoski system był też prezentowany podczas tegorocznych międzynarodowych konferencji w Pradze i Berlinie. Z tego systemu korzysta m.in. Zespół ds. Zarządzania Energią w Bydgoszczy.

Delegację z Zamościa interesowała także kwestia wykorzystania proekologicznych działań infrastrukturalnych w sferze adaptacji miasta do zmian klimatu. Goście zwiedzali Młyny Rothera. Zapoznali się z działalnością schroniska dla zwierząt. Ważnym elementem wizyty studyjnej był pobyt w ekospalarni śmieci ProNatury. To tu ze spalanych odpadów wytwarza się dla miasta energię cieplną i elektryczną.